Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Merkelová chce s G8 bojovať proti daňovým rajom

Kategória: Spravodajstvo

Nemecká kancelárka chce dosiahnuť, aby nadnárodné spoločnosti platili dane tam, kde vzniká ich príjem.

DEMMIN 14. februára (SITA, Reuters) - Skupina ôsmich najvyspelejších ekonomík sveta (G8) bude bojovať proti daňovým rajom, pretože nadnárodné korporácie zneužívajú daňové systémy v Európe a USA, aby sa vyhli plateniu daní. Vyhlásila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová v prejave v severonemeckom meste Demmin.

"Nie je správne, že gigantické globálne spoločnosti tu v Nemecku, v celej Európe, v USA a v iných krajinách majú obrovské objemy predaja, dane však platia niekde v maličkom daňovom raji. Budeme preto bojovať, aby sme tento rok na summite G8 vo Veľkej Británii s daňovými rajmi skoncovali," povedala Merkelová. Dodala, že za to bude "musieť bojovať celý svet, inak sa to nepodarí". Jej prejav je predzvesťou možných rokovaní aj na blížiacom sa víkendovom stretnutí ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk krajín G20 na summite v Moskve.

Viaceré vlády čelia rastúcej nespokojnosti občanov z toho, že nadnárodné spoločnosti využívajú rozdiely v národných daňových systémoch na zníženie nákladov a krajiny ich nedokážu donútiť zaplatiť vyššie dane tam, kde reálne pôsobia. Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) so sídlom v Paríži v utorok vyzvala na urgentné prepracovanie medzinárodných pravidiel zdaňovania firemných ziskov, aby sa veľké firmy nemohli vyhýbať plateniu miliardových daní krajinám, ktorým v dôsledku krízy chýbajú financie. Nadnárodné spoločnosti podľa OECD stále častejšie svoje dane odvádzajú v iných krajinách, než kde vzniká väčšina ich príjmu, hoci od roku 2000 priemerná sadzba korporátnej dane v členských krajinách organizácie klesla z 32,6 % na 25,4 %.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.