Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Medzinárodné lety nebudú v EÚ podliehať emisnej dani

Kategória: Spravodajstvo

Európsky parlament rozhodol, že medzinárodné letecké spoločnosti nebudú platiť poplatky za emisie oxidu uhličitého v európskom vzdušnom priestore.

LONDÝN 3. apríla (SITA, Reuters) - Medzinárodné letecké spoločnosti nebudú musieť platiť poplatky za emisie oxidu uhličitého v leteckej doprave v európskom vzdušnom priestore. Rozhodol o tom vo štvrtok Európsky parlament (EP). Legislatívu poslanci schválili pomerom hlasov 458 ku 120. Súčasná právna úprava, ktorej podliehajú iba lety v rámci EÚ, má platiť najmenej do roku 2016.

Európska komisia (EK) navrhovala, aby lietadlá v medzinárodnej preprave platili za emisie, ktoré vyprodukujú vo vzdušnom priestore EÚ. Plán však členské štáty EÚ odmietli pre obavy zo zhoršenia vzťahov s hlavnými obchodnými partnermi, akými sú Spojené štáty americké a Čína. Jednostrannými krokmi by tiež EÚ podľa kritikov riskovala zmarenie globálnej dohody o znížení emisií v leteckej doprave. 

Vlani v septembri sa takmer 190 krajín združených v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO) zaviazalo do roku 2016 vypracovať globálny plán pre obmedzenie emisií. Snahu EÚ uplatňovať v prechodnom období na medzinárodné lety vlastné pravidlá však odmietli.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.