Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Londýn pod paľbou kritiky za zníženie dane pre najbohatších

Kategória: Spravodajstvo

Mnohé firmy v oblasti financií a poisťovníctva odložili vyplatenie odmien zamestnancom až na čas, keď zníženie vstúpi do platnosti.

LONDÝN 21. augusta (SITA, Reuters) - Britská vláda čelí kritike za zníženie sadzby dane z príjmu pre najlepšie zarábajúcich potom, ako v utorok zverejnené údaje ukázali, že mnohé firmy odložili vyplatenie odmien zamestnancom až na čas, keď bude už daň znížená. Zamestnanecké odmeny sa vo Veľkej Británii bežne vyplácajú v období od decembra do marca.

Podľa Národného štatistického úradu (ONS) však množstvo britských firiem odložilo vyplatenie odmien až na apríl, keď sa stropná sadzba dane z príjmu zníži z 50 na 45 %. V rámci finančného a poisťovacieho sektora takýto krok urobila takmer tretina firiem. Tie svojim zamestnancom v roku 2013 rozdali odmeny vo výške celkovo 1,9 mld. britských libier (GBP), čo je takmer 45 % celkovo vyplatených odmien v krajine. Údaje ONS tiež ukázali, že zamestnanci vo financiách a poisťovníctve získali v roku 2013 odmeny v priemernej výške 11 900 GBP, čo je takmer dvakrát toľko ako maximálna výška odmeny, ktorú zamestnancom firmy vyplatili v banskom a ťažobnom priemysle.

"Zatiaľ čo bežné rodiny s nízkym a stredným príjmom musia akceptovať pokles svojho životného štandardu, tí na vrchole si vychutnávajú výhody, ktoré im dalo zrušenie milionárskej dane premiérom Cameronom," vyhlásil Chris Leslie z opozičnej Labouristickej strany, ktorá daň v roku 2010 zaviedla. Dodal, že štát vďaka tomu príde o milióny libier z daňových príjmov. "Vládna manipulácia daňových predpisov v prospech superboháčov len zhoršuje zlú situáciu. Vláda by si mala zakladať na svojich slovách, že "v tom sme všetci spoločne" a zabezpečiť, aby svojím dielom prispeli aj finančníci z Londýna," komentoval hovorca Daňovej kampane Robina Hooda, ktorá lobuje za to, aby sa zisky z dane z finančných transakcií použili na financovanie sociálnych programov a zmenšovanie chudoby.

(1 EUR = 0,8549 GBP)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.