Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Londýn chce zverejňovať mená rizikových daňových poradcov

Kategória: Spravodajstvo

Zdiskreditovanie poradcov, ktorí klientom radia, ako neplatiť dane, má vláde pomôcť v boji proti takémuto konaniu.

LONDÝN 12. augusta (SITA, Reuters) - Ak by britský parlament schválil vládny návrh predstavený v pondelok, úrady by mohli menovať a diskreditovať daňových poradcov, ktorí cielene klientom radia ako neplatiť dane, čím riskujú nelegálne konanie. "Drvivá väčšina daňových poradcov nie je rizikových a svojim klientom už neradia, ako sa agresívne vyhýbať plateniu daní. Stále však existuje menšina, ktorá na propagácii týchto spôsobov trvá," povedal vo vyhlásení k predstavenému návrhu štátny tajomník britského ministerstva financií David Gauke.

Návrh zákona by po jeho schválení umožňoval britskému daňovému úradu (HMRC) konkrétne menovať tzv. rizikových daňových poradcov, ktorí podľa neho aktívne navrhujú klientom neprehľadné daňové postupy, ktoré môžu potenciálne ukrývať ilegálne aktivity. "Schválenie tohto návrhu daňovému úradu pomôže zvýšiť tlak na poradcov, ktorí sa správajú ako 'kovboji' a podporujú vysoko rizikové konanie," dodal Gauke.

Postupy, proti propagácii ktorých britská vláda bojuje, sú v podstate legálnymi spôsobmi na zníženie daňového zaťaženia firiem alebo bohatých jednotlivcov. Niektoré z nich, ktoré využívajú výhody komplexných majetkových prepojení často zahŕňajúce aj zámorské daňové raje, sa však považujú za nelegálne. Najnovší návrh je len jedným z krokov Londýna v snahe odstrašiť daňových poplatníkov od využívania týchto postupov po tom, ako sa ukázalo, že viaceré nadnárodné korporácie vo Veľkej Británii platia len minimálne, alebo neplatia žiadne dane.

Kritici však tvrdia, že hoci Londýn bojuje za väčšiu transparentnosť aktivít v daňových rajoch, mnohé z tých najpopulárnejších z nich sú britskými zámorskými teritóriami.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.