Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Lídri G7 sľúbili, že sa pokúsia pomôcť globálnej ekonomike

Kategória: Spravodajstvo

Lídri siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín, G7, dnes na záver summitu v Japonsku sľúbili, že sa pokúsia pomôcť globálnej ekonomike zrýchliť slabé tempo rastu a využijú všetky nástroje na podporu dopytu.

Ise-Šima 27. mája (TASR) - Lídri siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín, G7, dnes na záver summitu v Japonsku sľúbili, že sa pokúsia pomôcť globálnej ekonomike zrýchliť slabé tempo rastu a využijú všetky nástroje na podporu dopytu. Ich názory na politiku stimulov sa však stále rozchádzajú. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
      Lídri G7 sa dohodli tiež na akčnom pláne boja proti terorizmu a ďalším rizikám, ktoré ohrozuje mier a hospodársky rast, vrátane masívneho prílevu migrantov do Európy.
      Tempo rastu globálneho hospodárstva je stále mierne a zaostáva za potenciálom a zároveň pretrváva riziko, že sa toto slabé tempo rastu udrží, uvádza sa v spoločnej deklarácii lídrov, ktorí označili rast globálneho hospodárstva za svoju prioritu.
      Hostiteľ, japonský premiér Šinzó Abe, dokonca prirovnal súčasnú situáciu vo svetovej ekonomike k situácii v období krátko pred vypuknutím globálnej hospodárskej krízy po krachu banky Lehman Brothers v septembri 2008. 
      Abeho najviac znepokojuje riziko poklesu globálneho hospodárstva v dôsledku spomalenia rozvíjajúcich sa ekonomík. Domnieva sa, že ak politici neprijmú potrebné opatrenia, svetu hrozí nová hospodárska kríza.
      No aj keď sa Abe snažil presvedčiť ostatných lídrov, aby uplatňovali flexibilnú fiškálnu politiku, nemecká kancelárka Angela Merkelová zostala skeptická a stále si myslí, že zvýšenie verejných výdavkov nemusí podporiť hospodársky rast.
      V rozsiahlej 32-stránkovej deklarácii sa lídri G7 zaviazali, že nebudú zasahovať do vývoja menových kurzov a devalvovať meny, aby zvýhodnili svojich exportérov. A sľúbili, že budú spoločne postupovať v boji proti korupcii a kybernetickým zločinom. Poukázali tiež na problémy s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou a na migráciu, ktorá je dôsledkom konfliktov aj chudoby. Zhodli sa na tom, že migračná kríza, ktorá najviac zasiahla Európu, si vyžaduje globálnu odpoveď, ale žiadne konkrétne opatrenia sa v deklarácii nespomínajú.
      Summit sa venoval aj otázke nadmernej výrobnej kapacity v priemysle, zvlášť čo sa týka výroby ocele.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.