Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Líder republikánov ustúpil v otázke zvýšenia daní

Kategória: Spravodajstvo

Ochota akceptovať zvýšenie daní by mohla umožniť uzavretie dohody na predídenie "fiškálnemu útesu".

WASHINGTON 17. decembra (SITA, Reuters) - Líder amerických republikánov John Boehner ustúpil v otázke zvýšenia daní pre najbohatších Američanov a odstránil tak veľkú bariéru pri hľadaní riešenia "fiškálneho útesu", ktorý USA čaká na konci roka. Informoval o tom zdroj blízky rokovaniam. Otázkou teraz ostáva, čo na výmenu ponúkne prezident Barack Obama.

Boehner prezidentovi navrhol zvýšenie daní pre všetkých, ktorých čistý ročný príjem dosahuje 1 mil. USD a viac. Podľa súčasných zákonov sa 1. januára horná sadzba dane automaticky zvýši z 35 na 39,6 %. Návrh lídra republikánov by umožnil zachovanie nižšej sadzby pre tých, ktorých príjem nedosahuje milión dolárov ročne, čo by znamenalo návrat k situácii počas vládnutia prezidenta Billa Clintona. Biely dom zatiaľ návrh neakceptoval, návrh by však aj tak mohol ukončiť verbálnu zákopovú vojnu na oboch stranách a umožniť posun v rokovaniach.

Možná dohoda o odvrátení "fiškálneho útesu" má okrem požiadavky demokratov na zvýšenie daní pre bohatých ešte niekoľko úskalí. Patrí k nim aj požiadavka na zníženie výdavkov do sociálnych programov. Republikáni by okrem iného chceli zvýšiť vek, od ktorého majú Američania nárok na zdravotnú starostlivosť v programe Medicare, zo 65 na 67 rokov. Chcú tiež naviazať program na príjem tak, že bohatší dôchodcovia by za starostlivosť platili viac. Mnohí členovia prezidentovej Demokratickej strany však takéto zmeny odmietajú, keďže sa vo voľbách zaviazali sociálne programy ochraňovať.

Ako "fiškálny útes" sa označuje zvýšenie daní v hodnote 500 mld. USD a rozpočtové škrty za ďalších 100 mld. USD, ktorých cieľom je zníženie štátneho deficitu USA o polovicu. Opatrenia boli schválené už dávnejšie a do platnosti vstúpia v januári. Analytici a ekonómovia však varujú, že by mohli uvrhnúť krajinu do recesie. Plán sa všeobecne považuje za zlý nápad a vznikol najmä ako prostriedok tlaku na politikov, aby prišli s lepším riešením. Ak sa však prezident s Kongresom nedohodnú do konca roka, plán automaticky vstúpi do platnosti a jeho dôsledky pocítia americké domácnosti aj firmy.

(1 EUR = 1,3081 USD)

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.