Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Lepšie zarábajúcim zamestnancom stúpli odvody

Kategória: Spravodajstvo

Od 1. januára tohto roka sa totiž zvýšil maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z minuloročných 1 153,5 eura na 3 930 eur.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) - Zamestnanci, ktorých hrubá mzda je vyššia ako 1 153,5 eura, od začiatku tohto roka platia vyššie odvody na sociálne poistenie. Od 1. januára tohto roka sa totiž zvýšil maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z minuloročných 1 153,5 eura na 3 930 eur. Vyššie odvody na nemocenské poistenie pri zárobku nad 1 179 eur sa pritom neodrazia vo vyššej dávke nemocenského poistenia. Maximálny základ pre výpočet nemocenskej dávky, materského, či ošetrovného totiž od tohto roka zostáva na úrovni 1,5-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo v tomto roku predstavuje 1 179 eur.

Ak mal zamestnanec vlani hrubý príjem 1 500 eur, vzťahovalo sa na neho poistné na nemocenské poistenie vo výške 2,8 % zo sumy 1 153,5 eura. Z jeho zárobku mu zamestnávateľ na nemocenské poistenie strhol 1,4 % z tejto čiastky, čo predstavuje 16,14 eura. Zamestnávateľ za tohto zamestnanca do Sociálnej poisťovne platil takisto 1,4 % z 1 153,5 eura, čo je 16,14 eura. Od 1. januára tohto roka sa však nemocenské odvody v tomto prípade platia zo sumy 1 500 eur. Zamestnancovi tak firma z jeho hrubého príjmu na nemocenské poistenie odpočíta 21 eur a ďalších 21 eur na nemocenské odvody zaplatí zamestnávateľ. Zamestnávateľ aj zamestnanec tak do poisťovne spoločne odvedú o 9,72 eur viac.

Pre povinne poistené SZČO, dobrovoľne poistené osoby aj zamestnancov sa od 1. januára tohto roka zvýšila suma maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie. Maximálny základ spoločný pre všetky druhy poistenia je ponovom 3 930 eur, čo je päťnásobkom priemernej mzdy na Slovensku za rok 2011. Do konca vlaňajška sa pritom odvody na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti platili najviac zo štvornásobku priemernej mzdy a maximálny základ pre platenie poistného na nemocenské poistenie dosahoval 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Najvyšší možný základ na platenie nemocenského poistenia tak bol vo výške 1 153,50 eura a maximálny základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti 3 076 eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.