Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Konsolidácia bude podľa Kažimíra pokračovať aj znižovaním únikov

Kategória: Spravodajstvo

Poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet si po úvodnom slove ministra financií Petra Kažimíra na utorňajšom rokovaní odhlasovali, že výbor bude pokračovať vzhľadom na charakter informácií neverejnou časťou rokovania.

BRATISLAVA 11. decembra (SITA) - Jedným z kľúčových pilierov konsolidácie verejných financií po budúcom roku bude podľa ministra financií Petra Kažimíra aj boj proti daňovým únikom. "Ďalšia konsolidácia musí byť založená na troch pilieroch a jeden z nich je lepší výber daní," konštatoval Kažimír na utorňajšom rokovaní výboru pre financie a rozpočet. Poslanci sa na rokovaní výboru za účasti prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara a prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho zaoberajú správou o plnení akčného plánu na boj proti daňovým únikom. Po úvodnom slove ministra financií si poslanci výboru odhlasovali, že výbor bude pokračovať vzhľadom na charakter informácií neverejnou časťou rokovania.

Rezort financií sa chce podľa slov Petra Kažimíra v rámci ďalších opatrení v daňovej oblasti sústrediť hlavne na daň z pridanej hodnoty (DPH), dane z príjmov či na spotrebné dane. Minister financií ešte na verejnej časti rokovania výboru taktiež uviedol, že víta aj iniciatívu poslancov v tejto oblasti, ako napríklad návrh poslanca SaS Jozefa Kollára vykonať vo finančnej správe poslanecký

Zámer vykonať vo finančnej správe poslanecký prieskum prezentoval poslanec SaS Jozef Kollár minulý týždeň. Prieskum by mal podľa jeho slov zistiť aktuálnu situáciu vo finančnej správe a pozrieť sa na pripravované kroky v rámci projektu Unitas, teda postupného zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov. "Nehľadať nejaké politické body ani pre jednu ani pre druhú stranu, ale skutočne, keďže parlament má aj tieto kontrolné funkcie, vedieť, čo ďalej v oblasti fungovania nielen finančnej správy, ale celého projektu Unitas," priblížil minulý týždeň zámery prieskumu Kollár.

Poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet absolvovali sériu poslaneckých prieskumov vo finančnej správe začiatkom tohto roka, a to pre problémy pri prechode na nový informačný systém. S cieľom kontrolovať situáciu vo finančnej správe vznikol v marci aj Monitorovací výbor zložený z členov parlamentného výboru, ktorý kontroloval riešenie problémov v daňovej správe až do schválenia programového vyhlásenia novej vlády Roberta Fica.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.