Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

KDH navrhuje odobrať penziu štátnym a verejným zamestnancom

Kategória: Spravodajstvo

Takéto riešenie by podľa poslankyne za KDH Moniky Gibalovej mohlo uvoľniť tisíce pracovných miest.

BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Tisíce voľných pracovných miest by na Slovensku podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) mohol priniesť zákaz súbehu práce v štátnej a verejnej správe a poberania dôchodku. Ako uviedla v parlamentnej rozprave k správe o opatreniach na riešenie nezamestnanosti, štát by takýto krok nestál nič. Zamestnanec v štátnej a verejnej správe by si podľa nej mohol vybrať, či chce poberať dôchodok a prestane pracovať, alebo sa dôchodku vzdá a zostane pracovať v štátnej alebo verejnej službe. "Bola by to veľká pomoc pre nezamestnaných," uviedla. Upozornila na to, že zamestnávatelia prišli s návrhom umožniť prepustenie zamestnanca z dôvodu splnenia nároku na poberanie starobného dôchodku. "Ministerstvo sa tvári ako mŕtvy chrobák," zdôraznila.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou by sa zaviedol zákaz súbehu práce v štátnej a verejnej správe a poberania dôchodku, už poslanci za KDH podali do parlamentu. V polovici februára tohto roka však parlament tento návrh neposunul do druhého čítania. V štátnej a verejnej správe pritom podľa poslancov za KDH pracuje asi 20 tisíc zamestnancov, ktorí zároveň poberajú starobný dôchodok.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.