Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

KDH chce preniesť daň z výhercu na prevádzkovateľa súťaže

Kategória: Spravodajstvo

Podľa poslankyne za KDH Moniky Gibalovej sa objavujú prvé prípady, keď chce zdravotná poisťovňa vymáhať exekúciou poistné odvody, pretože vyššie uvedená povinnosť má negatívny sociálny dopad aneúmerne zaťažuje výhercu nepeňažnej výhry.

BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - KDH chce preniesť daňovú povinnosť znepeňažnej výhry zvýhercu na prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania. Kresťanskí demokrati preto predložili do parlamentu novelu zákona o dani z príjmov. Výherca sa podľa navrhovanej právnej úpravy stane oslobodeným od platby dane znepeňažnej výhry. Ako povedala pre agentúru SITA jedna z predkladateľov zákona Monika Gibalová, v prípade schválenia normy by prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania znášal daňovú povinnosť, ktorá vyplýva z nepeňažnej výhry alebo ceny.

Gibalová tiež upozornila, že peňažná výhra v lotériách a iných podobných hrách a peňažná výhra z reklamných súťaží a žrebovaní, ktoré zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania zrážkou dane, nepodliehajú odvodovej povinnosti. Táto skutočnosť vytvára nerovnocenné postavenie medzi peňažnými a nepeňažnými výhrami a cenami, nakoľko nepeňažné výhry alebo ceny podliehajú odvodovej povinnosti do zdravotnej poisťovne. Nepeňažné výhry sú zdaňované osobne daňovníkom prostredníctvom daňového priznania. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry. Hodnotou výhry alebo ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa hry, súťaže alebo žrebovania. Výherca je povinný znepeňažnej výhry alebo ceny zaplatiť 14-percentnú sadzbu poistného do zdravotnej poisťovne. "To je mnohokrát spojené snegatívnym dopadom na výhercov nepeňažných výhier, ktorí sa vďaka nepeňažnej výhre dostanú do platobnej neschopnosti, z dôvodu ich povinnosti odviesť 19-percentnú daň z nepeňažnej výhry a sadzbu poistného vo výške 14 percent do zdravotnej poisťovne," povedala Gibalová. Podľa Gibalovej sa objavujú prvé prípady, keď chce poisťovňa vymáhať exekúciou poistné odvody, pretože vyššie uvedená povinnosť má negatívny sociálny dopad aneúmerne zaťažuje výhercu nepeňažnej výhry.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.