Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Kažimír bude ešte rokovať o zmenách v daňových zákonoch

Kategória: Spravodajstvo

 

 

 

Jednou z otvorených otázok, o ktorej bude ministerstvo financií rokovať, je napríklad zvyšovanie limitu pre povinný audit firiem.

 

 

 

Správa "TRIPARTITA: Kažimír bude ešte rokovať o zmenách v daňových zákonoch", rozšírená v štvrtom odseku o ďalšie informácie z rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR

BRATISLAVA 24. júna (SITA) - Ministerstvo financií sa v zásade zhodlo so sociálnymi partnermi na pripravených zmenách v oblasti znižovania administratívnej záťaže podnikateľov a v oblasti boja proti daňovým únikom. Po pondelkovom rokovaní tripartity to vyhlásil minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého sú však stále otvorené niektoré pripomienky hlavne zástupcov zamestnávateľov, o ktorých chce rezort ďalej rokovať. "Proces dohadovania stále nie je ukončený, my sme partnerom, ktorí majú stále pripomienky, ponúkli ešte dodatočné rokovania, ktoré sa budú realizovať v týchto dňoch," povedal Kažimír. Podľa ministra financií však pripomienky partnerov zväčša smerujú nad rámec pripravených noviel.

Jednou z otvorených otázok, o ktorej bude ministerstvo financií ešte rokovať, je napríklad zvyšovanie limitu pre povinný audit firiem. "Je to aj zásadná pripomienka ministerstva hospodárstva, o ktorej budeme spolu s ministrom hospodárstva Malatinským rokovať a ja pevne verím, že do rokovania vlády sa nám podarí prijať konsenzuálne riešenie," očakáva Peter Kažimír. Balík desiatich zákonov by pritom malo ministerstvo financií predložiť na rokovanie vlády ešte v júli, teda pred letnými prázdninami kabinetu.

Minister financií Peter Kažimír avizuje, že po prijatí pripravených zmien sa zásadne zníži administratívne zaťaženie podnikateľov. "Hneď po tom, čo vstúpia tieto zákony do účinnosti, zásadným spôsobom a pozitívnym dopadom ovplyvnia podnikanie na Slovensku," uviedol v pondelok minister financií. Podnikatelia podľa neho ušetria napríklad na vypisovaní listín pri zostavovaní účtovných závierok, budú na nich kladené menšie požiadavky pri registrácii a ich postavenie by mali zlepšiť aj zmeny v daňovom poriadku. Firmám by malo pomôcť aj napríklad zvýšenie hranice na platenie preddavkov, a to na úroveň 2 500 eur.

Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok odsúhlasila takmer všetky body zo svojho programu. "Z dvadsiatich siedmich materiálov, ktoré boli predložené, sme sa na dvadsiatich piatich zhodli, takže boli prijaté. Dva materiály, konkrétne materiál, ktorý sa týkal odpadov a materiál, ktorý sa týkal účtovníctva, sme zatiaľ neprijali," uviedol po rokovaní viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga. Zástupcovia zamestnávateľov aj zamestnancov privítali návrhy ministerstva financií, ktoré smerujú k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska je však potrebné si napríklad vyjasniť ešte viaceré veci v oblasti ručenia za DPH. "Asi je iná interpretácia zákona na strane podnikateľskej verejnosti a na strane, nazvem to expertov, ministerstva financií," povedal po skončení rokovania Jusko.

Balík zákonov, ktoré majú podnikateľom znížiť administratívnu záťaž a mali by pomôcť v boji proti daňovým podvodom, predložilo ministerstvo financií do pripomienkového konania koncom mája. V rámci pripravených zmien by sa mal zmeniť napríklad zákon o účtovníctve, daňový poriadok, zákon o správnych poplatkoch, či zákon o dani z pridanej hodnoty. Okrem zmien v týchto zákonoch rezort financií pripravil aj novelu zákona o dani z príjmov, či zmeny v používaní elektronických registračných pokladníc.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.