Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Kažimír avizuje ďalší výpadok príjmov vo výške 350 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Pre naplnenie stanovených cieľov avizuje minister financií Peter Kažimír inventúru výdavkov, komunikáciu so samosprávami, či v prípade potreby aj korekcie na strane verejnej správy.

Správa "DANE: Kažimír avizuje ďalší výpadok príjmov vo výške 350 mil. eur" rozšírená o reakciu predstaviteľov Ľudovej platformy v štvrtom a piatom odseku.

BRATISLAVA 27. júna (SITA) - Daňové a odvodové príjmy štátu budú v tomto roku nižšie o ďalších takmer 350 mil. eur. Podľa ministra financií Petra Kažimíra poklesnú daňové a odvodové príjmy v roku 2013 oproti februárovej prognóze o 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku o 0,8 % HDP, čo predstavuje zhruba 611 mil. eur. "Podľa nás až dve tretiny celkového zníženia príjmov sú spôsobené makroekonomickým vývojom, to znamená hlavne poklesom rastu ekonomiky v tomto roku a potom miernym spomalením v roku budúcom," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede Peter Kažimír. Zároveň dodal, že aj aktuálny výpadok príjmov považuje rezort financií za zvládnuteľný.

Minister financií zároveň na tlačovej konferencii potvrdil, že vláda Roberta Fica chce dodržať svoj záväzok a vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. V tomto roku tak kabinet chce podľa Kažimíra dosiahnuť deficit verejných financií blízky 3 % HDP. Pre naplnenie tohtoročných a budúcoročných cieľov však podľa Petra Kažimíra budú nevyhnutné aj ďalšie opatrenia. Jeho kolegov z ostatných rezortov tak čaká veľká inventúra čerpania výdavkov. "Nevylučujem realokáciu, nevylučujem aj šetrenie,“ spresnil Kažimír. Zároveň dodal, že kľúčový bude pre naplnenie štátnej pokladnice boj s daňovými únikmi.

"V daňových únikoch naďalej pritvrdíme, pritvrdíme aj preto, že vidíme, že to má význam," avizuje minister financií. Vláda však podľa jeho slov už neprijme opatrenia, ktoré budú poškodzovať ľudí a ekonomiku.

Opozícia však vládnemu Smeru-SD vyčíta, že súčasné stomiliónové výpadky v príjmoch spôsobil sám svojimi opatreniami. "Minister financií vidí dôvody v externom prostredí, v nižšej spotrebe ľudí, jednoducho všade inde, len nie v opatreniach Smeru. Hlavnú zodpovednosť za zhoršenie výberu daní má strana Smer, ktorá svojimi opatreniami pridusila slovenskú ekonomiku a tým pridusila výber daní," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii predstaviteľov Ľudovej platformy podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Ako doplnil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, súčasný vývoj, keď rezort financií opäť skresáva odhady príjmov verejných financií, je jasným dôkazom toho, že politika zvyšovania daní, odvodov a zhoršovania pracovného práva nefunguje. Podľa Ivana Švejnu z Mosta-Híd preto už otázka nestojí tak, či je pohár poloplný, alebo poloprázdny. "Už to nemôžeme ani takto definovať, musíme povedať, že či vôbec nejaká voda je v tom pohári," konštatoval.

Okrem už spomínaných krokov rezort financií nevylučuje prijatie aj jednorazových opatrení, či zmenu v podielových daniach, ak sa do septembra nezmení správanie samospráv. "Je tu asi 300 samospráv, ktoré spôsobujú odklon v objeme skoro 150 mil. eur," upozornil Kažimír.

Zmena očakávaných daňových a odvodových príjmov prichádza po tom, čo Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií znížil v prvej polovici júna odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,5 %, čím svoju januárovú prognózu zrevidoval nadol o 0,7 percentuálneho bodu. Podobne analytici rezortu financií pristúpili aj k vyhliadkam v ďalších rokoch. Očakávania pre rok 2014 skresali rovnako o 0,7 percentuálneho bodu na 2,2 % a pre rok 2015 o 0,5 percentuálneho bodu na 2,9 %.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.