Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Inflácia v eurozóne sa v auguste zrýchlila na rekordných 9,1 %

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Inflácia v eurozóne sa v auguste zrýchlila v súlade s predpokladmi a dostala sa na nové rekordné maximum.

Luxemburg 16. septembra (TASR) - Index spotrebiteľských cien v auguste medziročne stúpol o 9,1 % po zvýšení o 8,9 % v júli, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý potvrdil svoj rýchly odhad z konca augusta. Inflácia v celej EÚ sa zrýchlila na 10,1 % z 9,8 %. V júli 2021 medziročná miera inflácie v eurozóne dosiahla 3,2 % a v EÚ 3 %. TASR o tom informuje na základe správy Eurostatu.
      Najnižšiu medziročnú infláciu v auguste zaznamenali Francúzsko (6,6 %), Malta (7,0 %) a Fínsko (7,9 %). Naopak, najprudšie rástli spotrebiteľské ceny v pobaltských štátoch - v Estónsku (25,2 %), Lotyšsku (21,4 %) a v Litve (21,1 %). Na Slovensku sa inflácia zrýchlila na 13,4 % z 12,8 % v júli.
      Motorom inflácie zostali aj v auguste ceny energií, ich príspevok predstavoval 3,95 percentuálneho bodu (p. b.). Za nimi nasledovali potraviny, alkohol a tabak (2,25 p. b.), služby (1,62 p. b.) a neenergetické priemyselné tovary (1,33 p. b.).

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.