Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Inflácia v eurozóne aj v EÚ v júli vzrástla o 0,2 %

Kategória: Spravodajstvo

Inflácia v eurozóne v júli vzrástla, už druhý mesiac po sebe, a mierne zrýchlila po takmer zanedbateľnom náraste v júni.

Luxemburg 18. augusta (TASR) - Inflácia v eurozóne v júli vzrástla, už druhý mesiac po sebe, a mierne zrýchlila po takmer zanedbateľnom náraste v júni. Naďalej však zostáva hlboko pod 2-% inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Informovali o tom európsky štatistický úrad Eurostat a agentúra RTTNews.
      Zo spresnených údajov Eurostatu vyplýva, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa v júli zvýšilo na 0,2 % z 0,1 % v júni. Vlani v júli bola inflácia v regióne, ktorý platí eurom aj v celej EÚ na úrovni 0,2 %.
      Eurostat ďalej informoval, že zápornú mieru inflácie zaznamenalo v júli 12 štátov EÚ, pričom najstrmšie klesli ceny v Bulharsku a v Chorvátsku (-1,1 %) a na Slovensku (-0,9 %). A naopak, najviac v júli vzrástli spotrebiteľské ceny v Belgicku (2 %), Švédsku (1,1 %) a na  Malte (0,9 %). 
      V porovnaní s júnom sa medziročná miera inflácie minulý mesiac znížila v deviatich štátoch, v siedmich stagnovala a v 12 vzrástla.
      Najviac k inflácii v eurozóne v júli prispeli ceny v reštauráciách a kaviarňach, a to +0,11 percentuálneho bodu (p.b.), zeleniny (+0,09 p.b.) a ovocia (+0,08 p.b.). Naopak, najväčší negatívny vplyv na infláciu mali ceny palív (-0,46 p.b.), vykurovacieho oleja (-0,15 p.b.) a plynu (-0,12 p.b.).

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.