Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Hranica na platenie preddavkov sa v apríli zmenila

Kategória: Spravodajstvo

Zvýšená hranica na platenie preddavkov na úrovni 2 500 eur sa uplatňuje pri posudzovaní povinnosti platiť preddavky na daň v preddavkovom období začínajúcom 3. apríla 2013.

BRATISLAVA 14. apríla (SITA) - Preddavky na daň z príjmov fyzických osôb sa od úvodu apríla platia od vyššej hranice. Podľa informácií zverejnených Finančným riaditeľstvom SR sa zvýšená hranica na platenie preddavkov na úrovni 2 500 eur uplatňuje pri posudzovaní povinnosti platiť preddavky na daň v preddavkovom období začínajúcom 3. apríla 2013.

Hranica, od ktorej sú fyzické osoby povinné platiť preddavky na daň z príjmov, sa od januára tohto roka zvýšila na základe minuloročnej novely zákona o dani z príjmov z 1 660 eur na 2 500 eur. Daňovníci však platili do začiatku nového preddavkového obdobia v roku 2013 preddavky na daň vypočítané podľa predpisu účinného do 31. decembra 2012. "Teda novela zákona o dani z príjmov nemá vplyv na výšku preddavkov na daň splatných do konca preddavkového obdobia trvajúceho od 3. apríla 2012 do 2. apríla 2013," spresnili daniari.

To, či daňovníkovi dane z príjmov fyzickej osoby vznikne povinnosť platiť preddavky na daň, závisí od výšky poslednej známej daňovej povinnosti. Preddavkové obdobie je pritom zadefinované ako obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.