Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Hotovosť by mala zostať medzi nami aj pre zachovanie súkromia

Kategória: Spravodajstvo

Za zachovanie hotovosti by sme mali bojovať. Uviedol to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraj Karpiš v rámci medzinárodnej konferencie Free Market Road Show, ktorú dnes inštitút zorganizoval v Bratislave.

Bratislava 28. apríla (TASR) – Za zachovanie hotovosti by sme mali bojovať. Uviedol to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraj Karpiš v rámci medzinárodnej konferencie Free Market Road Show, ktorú dnes inštitút zorganizoval v Bratislave.
      Karpiš pripomenul úvahy Európskej komisie (EK) o tom, že by ešte viac obmedzila používanie hotovosti v eurozóne a sprísnila podmienky, akým spôsobom a v akej forme môžu ľudia používať svoje úspory. Odvoláva sa pritom najmä na terorizmus.
      "Ja mám rád hotovosť a na tento argument príliš neverím. On sa používa pomerne často a vždy ide o obmedzovanie našej slobody, či už je to na internete, alebo v peniazoch. Terorizmom sa straší pomerne často napriek tomu, že tie najznámejšie teroristické útoky sú pomerne lacné a platby, ktoré ich umožňujú, sú realizovateľné v rôznych iných menách a rôznym iným spôsobom," konštatoval analytik.
      Hlavný dôvod podľa neho spočíva v tom, že "zlé" papierové, na nič sa neviažuce peniaze sa vymykajú kontrole ľudí, ktorí ich riadia a ktorí sledujú okrem najlepších záujmov ľudí aj záujmy štátov a bánk. "Tento systém zlyháva a z toho zlyhávajúceho systému sa my, sporitelia, snažíme utiecť práve tým, že používame hotovosť," poznamenal s tým, že tieto diery sa politici snažia zaplátať.
      Karpiš je presvedčený, že euro zlyhalo v roku 2012 a ani dnes nie je isté, či sa bude v Európe používať aj v roku 2023. "Centrálne banky zaplavujú systém novými a novými zlými peniazmi, zavádzajú negatívne úroky, a toto je ten hlavný dôvod, prečo sa aj EK snaží obmedziť používanie hotovosti. Preto, aby sme sa pred negatívnymi úrokmi nevedeli schovať," domnieva sa.
      Ak sa v EÚ prestanú vyrábať 500-eurové bankovky, sporitelia podľa analytika pôjdu do banky a svoje úspory v miliónoch si odnesú v taške. Upozornil, že "päťstovka" je medzi ľuďmi veľmi obľúbená. "Jedine v štátnych zlých peniazoch je možné, že ten, čo produkuje peniaze, likviduje tie najpopulárnejšie produkty. Toto je tá absurdita štátneho monopolu, že úspešné produkty, ktoré chcú ľudia používať, sa prestávajú produkovať," zhodnotil.
      Za jeden z dôvodov, prečo by mala hotovosť zostať medzi ľuďmi, považuje Karpiš súkromie. "Ja by som bol veľmi nerád, keby som sa musel legitimovať pri každom nákupe, ktorý uskutočním. Toto by sme nemali podceňovať napriek tomu, že nič zlé nerobíme," zdôraznil.
      Analytik zároveň poukázal na to, že sprísňovanie podmienok používania hotovosti bude mať za následok zvyšovanie popularity alternatívnych foriem peňazí, akými sú zlato či internetová mena Bitcoin.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.