Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Hollande vyzval na zrušenie daňových rajov

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Hollanda, ktorého administratívou aktuálne otriasajú finančné škandály po zverejnení informácií o tajných kontách, je potrebné vyhlásiť "neľútostný boj úniku peňazí, lakomosti a tajným financiám".

PARÍŽ 10. apríla (SITA, AFP) - Francúzsky prezident François Hollande v stredu vyzval na zrušenie všetkých daňových rajov v Európe i na celom svete. Podľa Hollanda, ktorého administratívou aktuálne otriasajú finančné škandály po zverejnení informácií o tajných kontách, je potrebné vyhlásiť "neľútostný boj úniku peňazí, lakomosti a tajným financiám". Šéf Elyzejského paláca sa domnieva, že daňové raje musia byť odstránené, keďže je to "podmienkou záchrany pracovných miest". Francúzsky prezident zároveň ohlásil vytvorenie špeciálneho úradu prokurátora, ktorý bude stíhať korupciu a daňové podvody. Ďalší vládny úrad pritom bude kontrolovať účty a potenciálne konflikty záujmov ministrov a poslancov. Francúzske banky zároveň budú každý rok povinné zverejňovať zoznamy klientov svojich pobočiek vo svete, "krajinu po krajine". Ako Hollande dodal, ak niektorá odmietne plne spolupracovať, Paríž ju automaticky bude považovať za daňový raj.

Hollandova socialistická administratíva sa snaží všemožne reagovať na škandál, ktorý odštartovala kauza dnes už bývalého ministra rozpočtu Jérôma Cahuzaca. Ten pod tlakom dôkazov o státisícovom tajnom konte vo Švajčiarsku musel odstúpiť zo svojej funkcie. Pozíciu vlády skomplikovalo minulotýždňové zverejnenie informácií o desaťtisícoch majiteľov tajných kont v daňových rajoch, kde mal mať uložené peniaze aj jeden z lídrov Hollandovej volebnej kampane. Prezident preto ešte začiatkom apríla prisľúbil sprísnenie legislatívy s cieľom úplnej transparentnosti týkajúcej sa majetku verejných činiteľov. Ministri budú musieť do pondelka zverejniť údaje o svojich bankových účtoch. Vláda sa takto pokúša reagovať na rapídne upadajúcu verejnú podporu vlády a prezidenta, ktorý je vo funkcii necelý rok.

Hollandova vláda pod tlakom zlej hospodárskej situácie vo Francúzsku vyhlásila boj neplatičom daní a bohatým, ktorí svoje zisky nezdaňujú, alebo zdaňujú nedostatočne. Súčasťou tejto iniciatívy bol aj návrh 75-percentnej dane na ročné zisky prevyšujúce milión eur. Ústavný súd ho však koncom roku 2012 označil za protiústavný.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.