Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Frešo žiada prezidenta, aby nepodpísal zrušenie rovnej dane

Kategória: Spravodajstvo

Podľa SDKÚ-DS bude mať zrušenie rovnej dane za následok zhoršenie podnikateľského prostredia a opätovné privodenie ekonomických problémov krajiny

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v stredu poslal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi list, v ktorom ho žiada, aby nepodpísal novelu zákona o dani z príjmu, ktorá ruší rovnú daň. "Zavedenie rovnej dane spolu s ďalšími ekonomickými a sociálnymi reformami urobilo zo Slovenska modernú krajinu, ktorá dosahovala jeden z najvyšších ekonomických rastov v Európskej únii. Poslanci za stranu Smer-SD svojím hlasovaním o novele zákona o dani z príjmov všetky tieto nesporné výhody rovnej dane zrušili bez toho, aby mali akúkoľvek alternatívu," povedal pre agentúru SITA Frešo.

Podľa SDKÚ-DS bude mať zrušenie rovnej dane za následok zhoršenie podnikateľského prostredia a opätovné privodenie ekonomických problémov krajiny, ktorými sme čelili pred zavedením rovnej dane. "Vzhľadom na zodpovednosť prezidenta SR za smerovanie Slovenska ho v mene SDKÚ-DS žiadam, aby tento zákon nepodpísal," povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Firmy aj niektorých zamestnancov čakajú od budúceho roka vyššie dane. Poslanci NR SR v utorok schválili novelu zákona o dani z príjmov, ktorá by po podpísaní prezidentom mala nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka.

Ministerstvo financií v novele napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.

V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. Vyššia sadzba dane z príjmov sa pri fyzických osobách bude podľa rezortu financií týkať len daňovníkov s nadštandardnými príjmami.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.