Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Francúzsko hľadá spôsob, ako zachovať superdaň

Kategória: Spravodajstvo

Vláda pracuje na novom návrhu zákona, ktorý by umožnil viac zdaniť bohatých, je však pripravená vzdať sa sadzby 75 %.

PARÍŽ 3. januára (SITA, Reuters) - Francúzsko hľadá spôsob, ako doplniť návrh na zavedenie tzv. "superdane" pre bohatých, po tom, čo ju zrušil francúzsky ústavný súd. Je pritom možné, že z legislatívy vypustí špeciálnu sadzbu 75 %. Informoval o tom v stredu vládny zdroj.

Vláda v súčasnosti pracuje na novom návrhu, ktorý bude brať do úvahy námietky súdu. Ten tvrdí, že výnimočná daňová sadzba pre tých, ktorí ročne zarobia viac ako 1 mil. eur, nie je férová. Takto vysoká sadzba dane by podľa neho nadmerne zaťažila bohatých jednotlivcov v porovnaní s bohatými pármi. Súd tak zrušil kľúčové opatrenie, ktoré bolo základom predvolebnej kampane prezidenta Francoisa Hollandea. Paríž ešte musí zistiť, či je možné v upravenej legislatíve zachovať sadzbu 75 %, a presný harmonogram predloženia nového návrhu neurčil. Podľa francúzskej vlády sa tak však stane "najneskôr v rozpočte na rok 2014".

Odmietnutie dane, spolu so zákazom zvýšenia dane z majetku, spôsobí v roku 2013 výpadok rozpočtového príjmu na úrovni okolo 500 mil. eur, reagoval minister financií Pierre Moscovici. Prezidentova socialistická vláda "superdaň" navrhla ako spôsob, ktorým by bohatí viac prispeli k ozdravovaniu verejných financií. Kritici však tvrdia, že by bola kontraproduktívna, keďže by sa týkala len asi 1 500 osôb a priniesla by tak len relatívne malý výnos. Prezidenta Hollandea zároveň obvinili, že svojou politikou trestá úspešných.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.