Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Francúzsko chce webové spoločnosti zdaniť cez dáta užívateľov

Kategória: Spravodajstvo

Vláda chce docieliť, aby globálni giganti platili dane podľa objemu užívateľských dát, ktoré využívajú na reklamné účely.

PARÍŽ 18. januára (SITA, Reuters) - Francúzska vláda chce do konca roka predložiť návrh zákona, ktorý by zmenil spôsob, akým sa v krajine zdaňujú globálne internetové spoločnosti. Chce tak zabrániť neplateniu daní zo strany gigantov ako sú Google, Facebook alebo Amazon. Vláda sa bude snažiť zdaniť užívateľské dáta, ktoré webové spoločnosti v rámci svojej obchodnej činnosti zozbierajú. Informoval o tom v piatok denník Les Echos na základe správy ministerstva financií s názvom "Zdanenie digitálnej ekonomiky".

Veľké internetové spoločnosti v súčasnosti užívateľom poskytujú služby a potom na základe veľkosti svojho cieľového publika predávajú firmám predávajú cielenú reklamu. "Keďže webové spoločnosti vo Francúzsku zo svojho podnikania platia relatívne malé priame dane, autori správy navrhujú systém zdanenia, ktorý by bol založený na užívateľských dátach, ktoré firmy využívajú," informuje denník. Dodáva, že vláda chce v tejto oblasti postupovať rýchlo a nové daňové predpisy by sa mohli stať už súčasťou rozpočtu na rok 2014. Ten sa bežne do parlamentu predkladá v septembri.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.