Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Francúzska milionárska daň nesmie prekročiť 66 %

Kategória: Spravodajstvo

Rozhodol o tom najvyšší súd, ktorý o radu pri stanovovaní maximálnej sadzby výnimočnej dane požiadala vláda.

PARÍŽ 21. marca (SITA, Reuters) - Francúzsky najvyšší súd rozhodol, že vládny návrh na zavedenie milionárskej superdane nesmie prekročiť dve tretiny príjmu. Informoval o tom v stredu denník Le Figaro. Plán prezidenta Hollandea na zavedenie výnimočnej daňovej sadzby vo výške 75 % na osobný príjem nad 1 mil. eur ročne už v decembri zrušil ústavný súd krajiny. Odôvodnil to tým, že takýto odvod by bol neférový, keďže všetky ostatné dane z príjmu vo Francúzsku sa odvádzajú zo zárobku domácností a nie jednotlivcov.

Prezidentova socialistická vláda sa vtedy zaviazala, že príde s alternatívnym návrhom. Aby sa však vyhla ďalšiemu trápnemu zrušeniu, požiadala súd o radu vopred. Výnimočnú okrajovú daňovú sadzbu vyššiu ako 66,66 % na domácnosť by ústavný súd mohol opäť odmietnuť ako konfiškačnú, rozhodla finančná divízia najvyššieho súdu.

Hoci sa nikdy nepredpokladalo, že z trojštvrtinovej dane by štát mal zásadný zdroj príjmu, jej zrušenie ústavným súdom bolo pre francúzsku vládu tvrdým politickým úderom. Prezident Hollande ju totiž pripravoval ako svoje hlavné opatrenie, ktorým chcel donútiť bohatých Francúzov prispieť k ozdraveniu verejných financií. Podľa kritikov by však len z krajiny vyhnala najtalentovanejších daňovníkov a investorov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.