Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Firmy registrované v MOSS podávajú priznanie a platia DPH najneskôr 20.4.

Kategória: Spravodajstvo

Najneskôr v pondelok (20. 4.) majú povinnosť podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za prvý štvrťrok 2015 spoločnosti, ktoré sa registrovali na používanie osobitnej úpravy Mini One Stop Shop (MOSS).

Bratislava 19. apríla (TASR) – Najneskôr v pondelok (20. 4.) majú povinnosť podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za prvý štvrťrok 2015 spoločnosti, ktoré sa registrovali na používanie osobitnej úpravy Mini One Stop Shop (MOSS). Služba je určená pre poskytovateľov elektronicky dodávaných služieb, telekomunikačných služieb a služieb rozhlasového a televízneho vysielania. V uvedený deň treba daň v eurách aj zaplatiť. Keďže za deň platby sa považuje deň, keď bola platba pripísaná na účet správcu dane, spoločnosti by mali zohľadniť obdobie trvania medzibankového prevodu.
      "Daňové priznanie sú spoločnosti povinné podať vždy, aj keď za dané obdobie neposkytli žiadne služby, podávajú nulové priznanie. Povinnosť podať priznanie a zaplatiť daň je zákonom stanovená do 20 dní po skončení kalendárneho štvrťroka," upozornila hovorkyňa finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.
      Informácia určená pre zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta - MOSS je dostupná na portáli finančnej správy, kde sú zverejnené aj odpovede na prípadné otázky. Formuláre sú prístupné všetkým zaregistrovaným osobám v aplikácii MOSS na www.financnasprava.sk. Tlačivo priznania si subjekty buď vyplnia, alebo si stiahnu elektronickú verziu XSD schémy. Okrem manuálneho vyplnenia formulára je možné využiť službu tzv. uploadu súboru z účtovného systému. 
      "Podanému priznaniu bude vygenerované a pridelené jedinečné referenčné číslo ako jedinečný identifikátor. Pozostáva z kódu krajiny, IČ DPH, zdaňovacieho obdobia a verzie podania. Platba dane musí odkazovať na konkrétne podané priznanie, daňový subjekt ju označí týmto číslom a verziou príslušného daňového priznania vo formáte, v ktorom bolo oznámené pri podaní daňového priznania. Jedinečné referenčné číslo a verziu daňového priznania treba pri úhrade dane uviesť do informácie pre príjemcu," objasnila hovorkyňa FS.
      Využívanie MOSS nie je povinné, umožňuje však firmám podať daňové priznanie a zaplatiť daň v krajine ich identifikácie, a to za všetky digitálne služby, ktoré dodávajú v rámci EÚ. Nemusia teda podávať priznanie a platiť daň osobitne v každom štáte.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.