Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Firmy budú podávať colné vyhlásenia cez Centrálny elektronický priečinok

Kategória: Spravodajstvo

O dva týždne čaká firmy zmena spôsobu podávania colných vyhlásení v elektronickej podobe.

Bratislava 7. júla (TASR) - O dva týždne čaká firmy zmena spôsobu podávania colných vyhlásení v elektronickej podobe. Od 20. júla 2015 ich budú podávať prostredníctvom Centrálneho elektronického priečinka (CEP).
      "Zmena sa dotkne všetkých podnikateľov, ktorí v procesoch colného konania komunikujú s colnými úradmi elektronicky. Pôjde o agendy predbežných colných vyhlásení o vstupe a agendy štandardného a zjednodušeného postupu v tranzite a vo vývoze. Doteraz používané rozhranie pre elektronickú komunikáciu bude dňom 20. júla 2015 zneprístupnené a nebude možné prostredníctvom neho podávať colné vyhlásenia pre zapracované a zverejnené agendy," upozornila hovorkyňa finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková. Nové agendy budú zverejnené na adrese:  www.cep.financnasprava.sk.
      CEP je nadrezortný projekt, do ktorého je zapojených 58 orgánov verejnej moci a svojím rozsahom pokrýva vyše 380 procesov s využitím 264 elektronických formulárov.
      "Finančná správa je prevádzkovateľom informačného systému CEP a hlavným komunikačným bodom s jeho používateľmi od decembra 2014. Potenciálne je použiteľný pre viac ako 200.000 podnikateľských subjektov," priblížila hovorkyňa SP. Slovensko sa realizáciou projektu zaradilo k najvyspelejším krajinám EÚ, ktoré koncept "Single window for Customs" (Jednotné miesto pre agendy zahraničného obchodu) zaraďujú v dlhodobom horizonte k svojim strategickým zámerom. Pre občanov a podnikateľov sa týmto riešením dosiahlo zníženie časových strát a administratívnej záťaže pri realizácii zahranično-obchodnej transakcie.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.