Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Firmy budú podávať colné vyhlásenia cez Centrálny elektronický priečinok

Kategória: Spravodajstvo

O dva týždne čaká firmy zmena spôsobu podávania colných vyhlásení v elektronickej podobe.

Bratislava 7. júla (TASR) - O dva týždne čaká firmy zmena spôsobu podávania colných vyhlásení v elektronickej podobe. Od 20. júla 2015 ich budú podávať prostredníctvom Centrálneho elektronického priečinka (CEP).
      "Zmena sa dotkne všetkých podnikateľov, ktorí v procesoch colného konania komunikujú s colnými úradmi elektronicky. Pôjde o agendy predbežných colných vyhlásení o vstupe a agendy štandardného a zjednodušeného postupu v tranzite a vo vývoze. Doteraz používané rozhranie pre elektronickú komunikáciu bude dňom 20. júla 2015 zneprístupnené a nebude možné prostredníctvom neho podávať colné vyhlásenia pre zapracované a zverejnené agendy," upozornila hovorkyňa finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková. Nové agendy budú zverejnené na adrese:  www.cep.financnasprava.sk.
      CEP je nadrezortný projekt, do ktorého je zapojených 58 orgánov verejnej moci a svojím rozsahom pokrýva vyše 380 procesov s využitím 264 elektronických formulárov.
      "Finančná správa je prevádzkovateľom informačného systému CEP a hlavným komunikačným bodom s jeho používateľmi od decembra 2014. Potenciálne je použiteľný pre viac ako 200.000 podnikateľských subjektov," priblížila hovorkyňa SP. Slovensko sa realizáciou projektu zaradilo k najvyspelejším krajinám EÚ, ktoré koncept "Single window for Customs" (Jednotné miesto pre agendy zahraničného obchodu) zaraďujú v dlhodobom horizonte k svojim strategickým zámerom. Pre občanov a podnikateľov sa týmto riešením dosiahlo zníženie časových strát a administratívnej záťaže pri realizácii zahranično-obchodnej transakcie.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov