Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančnú správu čaká v marci poslanecký prieskum

Kategória: Spravodajstvo

Prieskum by mali poslanci absolvovať 18. marca od deviatej hodiny ráno na niektorom z pracovísk finančnej správy v Bratislave.

BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet absolvujú ešte tento mesiac poslanecký prieskum na finančnej správe. Návrh na vykonanie prieskumu predložil na štvrtkovom rokovaní výboru poslanec SaS Jozef Kollár a podporu mu vyjadrili všetci prítomní členovia výboru. "Keďže máme o chvíľu prvé výročie parlamentných volieb, tak možno je akurát vhodný čas sa pozrieť trošku dozadu, ako sa podarilo finančnú správu zastabilizovať," odôvodnil svoj návrh Kollár. Prieskum by mali poslanci vykonať 18. marca od deviatej hodiny ráno na niektorom z pracovísk finančnej správy v Bratislave.

Poslanci by mali v rámci prieskumu vyhodnotiť implementáciu informačných systémov vo finančnej správe či časovú schému a obsah jednotlivých etáp projektu Unitas, teda zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov. Rovnako sa chcú pozrieť aj na prijaté opatrenia na zamedzenie daňových únikov a preskúmať aj užívateľský komfort klientov finančnej správy.

Poslanci výboru však na štvrtkovom rokovaní nepodporili ďalší návrh poslanca Jozefa Kollára, a to návrh na zriadenie stálej pracovnej komisie pre zamedzenie daňových únikov. Táto nová pracovná skupina mala byť podľa Kollára zriadená zo zástupcov politických strán a odborníkov na daňovú oblasť.

Zámer vykonať poslanecký prieskum vo finančnej správe avizoval Jozef Kollár ešte v závere minulého roka. Túto iniciatívu vtedy podporil aj minister financií Peter Kažimír.

Poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet absolvovali sériu poslaneckých prieskumov vo finančnej správe začiatkom minulého roka, a to pre problémy pri prechode na nový informačný systém. S cieľom kontrolovať situáciu vo finančnej správe vznikol v marci 2012 aj monitorovací výbor zložený z členov parlamentného výboru, ktorý kontroloval riešenie problémov v daňovej správe až do schválenia programového vyhlásenia novej vlády Roberta Fica.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.