Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa spúšťa nový integrovaný systém pre správu daní

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa (FS) oddnes zavádza nový integrovaný systém pre správu daní. 

Bratislava 2. marca (TASR) – Finančná správa (FS) oddnes zavádza nový integrovaný systém pre správu daní. Priniesť jej má väčšiu efektívnosť, väčší komfort pre zamestnancov, ako aj zníženie administratívnej záťaže pre podnikateľov. V transformácii chce finančná správa ďalej pokračovať, cieľom je obojsmerná elektronická komunikácia.
      Nový systém pre správu daní označil prezident FS František Imrecze za najvýznamnejšiu zmenu v transformačnom procese finančnej správy za posledných 20 rokov, pretože sa týka všetkých procesov a zamestnancov daňovej časti finančnej správy.
      "Očakávame od neho veľmi veľa prínosov hlavne v spôsobe riadenia vnútorného chodu finančnej správy, vo vyššej konzistencii dát, a tým aj rýchlejšej reakcii nás voči daňovým subjektom a zníženie administratívnej záťaže voči subjektom," uviedol Imrecze na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
      Systém by mali používať všetci zamestnanci daňových úradov od registrátorov, správcov, kontrolórov po exekútorov. Na jeho príprave sa v posledných troch rokoch podieľalo takmer 400 ľudí. Školeniami prešlo všetkých 4500 zamestnancov. Na každom daňovom úrade budú podľa Imreczeho vybraní pracovníci pomáhať ostatným užívateľom v systéme pracovať. Online podporu bude poskytovať interné koordinačné centrum. Pre zamestnancov sú tiež pripravené elektronické aj printové interaktívne príručky.
      Šéf finančnej správy odhadol, že kým sa systém dostane do rutinnej prevádzky, potrvá to asi tri mesiace. Ako vyčíslil, stál zhruba 67 miliónov eur. V druhej polovici roka by už vďaka nemu chceli začať merať efektívnosť jednotlivých procesov.
      Imrecze pripomenul, že finančná správa od minulého roka zaviedla jednosmernú elektronickú komunikáciu s daňovými subjektmi povinnú pre všetkých platcov dane z pridanej hodnoty (DPH). Vďaka novému portálu nemusia podnikatelia podávať dokumenty fyzicky na daňových úradoch. Už vyše roka funguje tiež kontrolný výkaz DPH, ktorý je nástrojom pre boj s daňovými podvodmi. S rovnakým cieľom spustila finančná správa v tomto roku virtuálnu registračnú pokladnicu.
      Transformácia daňovej časti finančnej správy bude podľa Imreczeho smerovať k obojsmernej elektronickej komunikácii. Tá by mala byť realitou najneskôr začiatkom roka 2016. "To znamená, že nielen subjekty voči nám, ale aj finančná správa voči subjektom bude komunikovať elektronicky. Bez zavedenia tohto systému by to nebolo možné dosiahnuť," zdôraznil s tým, že elektronizáciou by mala prejsť aj colná časť finančnej správy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.