Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa rozposlala elektronické upozornenia na daňové nedoplatky

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa (FS) SR upozornila klientov na daňové nedoplatky.

Bratislava 8. augusta (TASR) –  Približne 100.000 subjektom rozposlala ďalšie softwarningové upozornenia, informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.
      Novým druhom softwarningu finančná správa upozornila na nedoplatok a zároveň vyzvala daňové subjekty na jeho zaplatenie, pričom uviedla aj informácie o správnom označení platby. V elektronickom ozname tiež informovala o správnom postupe úhrady dane. Takýmito upozorneniami chce FS SR predchádzať pokusom o podvod, ale upozorniť aj na neúmyselné nedoplatky. "Výhodné je to pre obe strany. Môžeme sa vyhnúť zdĺhavým daňovým kontrolám, veľkému počtu daňových exekúcií a klienti zase dostanú informáciu o tom, že nastala nejaká nezrovnalosť ešte pred tým, ako dôjde zo strany finančnej správy ku konkrétnemu daňovému konaniu," skonštatoval prezident finančnej správy František Imrecze.
      Priateľské informatívne upozornenia zasiela FS SR pravidelne už od novembra 2017. "Na doteraz zaslané softwarningové oznamy máme veľmi dobré ohlasy. Sme jednou z mála štátnych inštitúcií, ktorá takéto oznamy, známe zo súkromnej sféry, zasiela," priblížil Imrecze, ktorý zároveň dodal, že v upozorneniach budú pokračovať aj naďalej.
      Finančná správa podľa hovorkyne pravidelne zasiela do elektronických schránok na svojom portáli napríklad upozornenia na zistené rozdiely medzi kontrolným výkazom DPH a daňovým priznaním k DPH za konkrétne obdobie, na previazanosť nálezov z kontrol na DPH na daň z príjmu právnických osôb, na nepodania daňového priznania k dani z príjmov a najnovšie už aj na daňový nedoplatok. Skokanová uviedla, že sa pripravujú aj upozornenia z oblasti spotrebných daní – na podanie daňového priznania či upozornenia na pohľadávky, ukončenie platnosti bankovej záruky a podobne. V daňovej oblasti plánuje FS upozorňovať napríklad aj na správny spôsob ukladania účtovných dokumentov, najmä výročných správ, do registra účtovných závierok.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.