Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa rozhodne do konca marca, či sa vráti k Novitechu

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa bude systém spoločnosti Novitech testovať medzi 26. až 28. marcom a následne by malo byť prijaté rozhodnutie, či sa nasadí aj do ostrej prevádzky.

BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Finančná správa SR by mala do konca tohto mesiaca rozhodnúť, či nasadí do prevádzky informačný systém od pôvodného dodávateľa, spoločnosti Novitech, alebo bude pokračovať v nasadzovaní nového systému KONS IS. Podľa predsedu Monitorovacieho výboru Jozefa Kollára sa bude systém spoločnosti Novitech testovať medzi 26. až 28. marcom a následne by malo byť prijaté rozhodnutie, či sa nasadí aj do ostrej prevádzky. "Ešte stále nové vedenie finančnej správy nemá definitívne rozhodnutie v rukách, či sa vráti k tomu starému systému, alebo bude pokračovať v tom trápení s novým systémom," vyhlásil po rokovaní Monitorovacieho výboru na Ministerstve financií SR Kollár. Aj po pondelkovom rokovaní výboru pritom jeho členovia konštatovali, že situácia v daňovej správa sa zlepšuje len veľmi pomaly a termíny realizácie jednotlivých úloh sa stále posúvajú.

Ohrozený je pritom aj samotný projekt Unitas, ktorý počíta od budúceho roka so zavedením nového informačného systému a spoločným výberom daní a ciel. "Dnes sme sa dozvedeli od obchodného riaditeľa spoločnosti IBM, že procesne a organizačne v podmienkach Finančnej správy SR to nebude možné," konštatoval v pondelok Kollár. Vzhľadom na túto situáciu pritom podľa Kollára bude možno musieť nový parlament posúvať niektoré zákonom stanovené termíny v rámci celého projektu. Ohrozenie projektu Unitas považuje ďalší člen Monitorovacieho výboru, Anton Marcinčin (KDH), za zlú správu. "Niekto vybudoval obrovský drahý tunel medzi starý daňový systém a medzi ten nový, na ktorý sa všetci tešili," vyhlásil Marcinčin.

V prípade návratu finančnej správy k pôvodnému dodávateľovi informačného systému môžu štátu podľa Ondreja Mateja (SDKÚ-DS) vzniknúť aj škody. Štát už totiž zaplatil za implementáciu nového systému KONS IS milióny eur. O prípadnej zodpovednosti za tieto škody by podľa Mateja mali rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní. "Počkáme si na to, či po záťažových testoch riadiaci výbor rozhodne pokračovať s nejakými novými termínmi a novým harmonogramom postupu prác pri konsolidácii celého systému tak, aby IBM mohlo potom dodať celé dielo ku koncu roku 2012, alebo dôjde k tej situácii, že sa vráti k starému systému a potom podľa môjho názoru vznikajú škody, ale potom budú musieť rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní," uviedol v pondelok Matej.

Členovia Monitorovacieho výboru si boli situáciu v daňovej správe preveriť aj minulý týždeň v pondelok, a to na bratislavskom daňovom úrade. Po kontrole konštatovali, že harmonogram prác na novom informačnom systéme daňovej správy sa neplní. Nedodržiavanie stanoveného akčného plánu následne potvrdilo aj Finančné riaditeľstvo SR. Stav informačných systémov vo Finančnej správe SR budú pritom skúmať aj experti z Univerzity Komenského, ktorí by mali vykonať audit IT systémov.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.