Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa reaguje na Tkáča z J&T daňovou kontrolou

Kategória: Spravodajstvo

Vyjadrenia spolumajiteľa J&T Banky a Poštovej banky Patrika Tkáča, ktorý na svojom Facebooku písal o tom, ako klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku, si všimli aj daňoví kontrolóri.

Bratislava 16. júna (TASR) - Vyjadrenia spolumajiteľa J&T Banky a Poštovej banky Patrika Tkáča, ktorý na svojom Facebooku písal o tom, ako klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku, si všimli aj daňoví kontrolóri. Píše o tom v dnešnom vydaní Denník N. Transakcie má preveriť špeciálny tím kontrolórov, ktorí sú zameraní na oblasť cezhraničných daňových vzťahov.
      "Prezident Finančnej správy poveril tento tím špecialistov, aby bezodkladne vykonal v tejto veci miestne zisťovanie. V prípade potreby požiadame Cyprus o otvorenie bilaterálnej daňovej kontroly," potvrdila denníku hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Koho presne skontrolujú, daniari nespresnili.
      Tkáč na Facebooku vysvetľoval, že úvery jeho bánk cyperským firmám sú v skutočnosti len obchodmi so slovenskými, respektíve českými klientmi, ktorí chcú využívať priaznivé cyperské dane. Reagoval tak na vyjadrenia poslanca Miroslava Beblavého, ktorý si všimol, že 43 % úverov, ktoré pražská J&T Banka s pobočkou aj na Slovensku vlani poskytla, šlo cyperským firmám.
      Daňová poradkyňa Renáta Blahová rovnako na Facebooku upozornila, že zamedzenie dvojitého zdanenia sa pravdepodobne klientov týchto bánk netýka. Z vyjadrení Tkáča totiž vyplýva, že na Cypre v skutočnosti nepodnikajú, nemajú tam zamestnancov, len tam optimalizujú dane.
      "Prípady indikujúce účelové obchádzanie, znižovanie daňovej povinnosti alebo konanie daňových subjektov, pri ktorom dochádza k nevhodnej účelovej aplikácii daňového práva spôsobom, ktorý predstavuje jeho zneužitie, sú a budú predmetom sústredeného záujmu kontrolórov finančnej správy, špeciálne školených a zameraných na oblasť cezhraničných daňových vzťahov vrátane transferového oceňovania," uviedla vo svojom stanovisku pre Denník N Finančná správa.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.