Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa reaguje na Tkáča z J&T daňovou kontrolou

Kategória: Spravodajstvo

Vyjadrenia spolumajiteľa J&T Banky a Poštovej banky Patrika Tkáča, ktorý na svojom Facebooku písal o tom, ako klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku, si všimli aj daňoví kontrolóri.

Bratislava 16. júna (TASR) - Vyjadrenia spolumajiteľa J&T Banky a Poštovej banky Patrika Tkáča, ktorý na svojom Facebooku písal o tom, ako klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku, si všimli aj daňoví kontrolóri. Píše o tom v dnešnom vydaní Denník N. Transakcie má preveriť špeciálny tím kontrolórov, ktorí sú zameraní na oblasť cezhraničných daňových vzťahov.
      "Prezident Finančnej správy poveril tento tím špecialistov, aby bezodkladne vykonal v tejto veci miestne zisťovanie. V prípade potreby požiadame Cyprus o otvorenie bilaterálnej daňovej kontroly," potvrdila denníku hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Koho presne skontrolujú, daniari nespresnili.
      Tkáč na Facebooku vysvetľoval, že úvery jeho bánk cyperským firmám sú v skutočnosti len obchodmi so slovenskými, respektíve českými klientmi, ktorí chcú využívať priaznivé cyperské dane. Reagoval tak na vyjadrenia poslanca Miroslava Beblavého, ktorý si všimol, že 43 % úverov, ktoré pražská J&T Banka s pobočkou aj na Slovensku vlani poskytla, šlo cyperským firmám.
      Daňová poradkyňa Renáta Blahová rovnako na Facebooku upozornila, že zamedzenie dvojitého zdanenia sa pravdepodobne klientov týchto bánk netýka. Z vyjadrení Tkáča totiž vyplýva, že na Cypre v skutočnosti nepodnikajú, nemajú tam zamestnancov, len tam optimalizujú dane.
      "Prípady indikujúce účelové obchádzanie, znižovanie daňovej povinnosti alebo konanie daňových subjektov, pri ktorom dochádza k nevhodnej účelovej aplikácii daňového práva spôsobom, ktorý predstavuje jeho zneužitie, sú a budú predmetom sústredeného záujmu kontrolórov finančnej správy, špeciálne školených a zameraných na oblasť cezhraničných daňových vzťahov vrátane transferového oceňovania," uviedla vo svojom stanovisku pre Denník N Finančná správa.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov