Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa odmieta tvrdenia KDH o zdržovaní vratiek DPH

Kategória: Spravodajstvo

Podpredseda hnutia Miloš Moravčík tvrdí, že podľa informácií od podnikateľov daňové úrady neoprávnene naťahujú daňové kontroly k dani z pridanej hodnoty a zadržiavajú tak peniaze podnikateľov.

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Viac peňazí na štátnych účtoch z dane z pridanej hodnoty nemusí byť len výsledkom efektívnejšieho výberu dane. Tvrdí to opozičné KDH, podľa ktorého časť príjmov z dane z pridanej hodnoty v štátnej kase pochádza z neoprávneného zadržiavania peňazí podnikateľov. "Predlžuje sa doba konania kontrol na dani z pridanej hodnoty. O niekoľko mesiacov sa predlžuje doba, za ktorú štát vracia oprávnené vratky DPH,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii podpredseda hnutia Miloš Moravčík. Ako dodal, štát tak vytvára druhotnú platobnú neschopnosť v ekonomike. 

Podľa Moravčíka do centrály KDH píšu viacerí podnikatelia, ktorí na tento problém upozorňujú. Niektorí z nich údajne nemajú na svojich účtoch oprávnené vratky dane ani po dvoch mesiacoch od termínu, kedy mali byť uhradené. Úradníci z daňového úradu vraj kontrolujú doklady bez odpovede aj niekoľko mesiacov. 

"Toto nie je cesta. Nie je cesta, aby si štát vykrýval svoje finančné problémy tým, že bude držať peniaze podnikateľov,“ uviedol Moravčík. Ako dodal predseda KDH Ján Figeľ, štát by sa mal v boji za lepší výber dane z pridanej hodnoty, ktorý vládny Smer-SD označuje za svoju prioritu, zamerať predovšetkým na "veľké“ ryby a nie takýmto spôsobom robiť problémy malým a stredným podnikom. 

Finančná správa však tvrdenia podpredsedu KDH o neoprávnenom predlžovaní daňových kontrol k dani z pridanej hodnoty odmieta. "Otvorili sme o 20 % menej kontrol ako v minulom roku a zároveň sme zvýšili nálezy na kontrolách tak, že efektivita kontrol je takmer 41 %. Pre porovnanie v minulom roku bola cca 32 %," uviedla v reakcii na tvrdenia KDH pre agentúru SITA finančná správa.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.