Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa očakáva zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: FR SR Zdroj: FR SR

Finančná správa očakáva opätovný zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj, cez ktorý je možné vyviezť osobné autá na prevozných značkách fyzickými osobami na Ukrajinu. Dôvodom je ďalšia zmena ukrajinskej legislatívy. Finančná správa s cieľom zabezpečiť čo najplynulejšie colné konanie upozorňuje, že pred príchodom na hraničný priechod je potrebné mať vybavené všetky colné formality. 

Finančná správa informuje, že v súvislosti s vývozom jazdených osobných automobilov zakúpených na území Európskej únie, došlo na ukrajinskej strane opäť k zmene legislatívy. Dočasné oslobodenie od cla a daní pre dovoz týchto automobilov na Ukrajinu skončí 30. júna 2022. V najbližších dňoch až do konca tohto mesiaca preto očakávame opätovný zvýšený nápor na hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj a nárast počtu vyvážaných automobilov.

Situáciu na hraničných priechodoch neustále monitorujeme a komunikujeme aj s ukrajinskou stranou v záujme prijatia nevyhnutných operatívnych opatrení pre posilnenie výkonu služby a zníženie čakacích dôb. Zároveň pripomíname, že colné formality musia byť vybavené ešte pred príchodom na hraničný priechod. Vyvážené automobily fyzickými osobami totiž podliehajú colnému konaniu. To je možné uskutočniť na ktorejkoľvek vnútrozemskej pobočke colného úradu ktoréhokoľvek členského štátu, kde je možné podať vývozné colné vyhlásenie. Celý proces podania colného vyhlásenia je možné urýchliť kontaktovaním akejkoľvek špedičnej organizácie. Všetky potrebné informácie k colnému konaniu nájde verejnosť na portáli finančnej správy

 V platnosti stále ostáva, že k vývozu osobných automobilov s prevoznými evidenčnými číslami fyzickými osobami na Ukrajinu, je na úseku slovensko-ukrajinskej štátnej hranice určený cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj. Príslušníci finančnej správy vybavujú tieto automobily na hraničnom priechode Ubľa v dvoch jazdných pruhoch. Slovenské colné orgány nemajú vplyv na colné konanie na ukrajinskej strane. K vývozu automobilov z územia EÚ je však možné využiť už len určené hraničné priechody stanovené ukrajinskými orgánmi.

Všetky ostatné osoby, dopravné prostriedky aj humanitárna pomoc prestupujúce štátnu hranicu cez tento hraničný priechod sú po vstupe do colného priestoru vybavované i naďalej plynule a bez obmedzení. 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.