Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Finančná správa je podľa poslancov opäť plne funkčná

Kategória: Spravodajstvo

Pondelkový prieskum poslancov parlamentného výboru pre financie a rozpočet na finančnej správe by nemal byť posledný a zákonodarcovia by sa na pôdu finančnej správy mali opäť vrátiť.

BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Rok po kolapse informačného systému je slovenská finančná správa v plne funkčnom stave a je schopná plniť si svoje úlohy. Zhodli sa na tom poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet, ktorí v pondelok predpoludním absolvovali na finančnej správe poslanecký prieskum. "Dnes môžeme konštatovať, že po tom období, teda od toho minulého roku, sa dostala finančná správa do stavu, kedy je plne funkčná, kedy je si schopná plniť všetky povinnosti vyplývajúce z jej postavenia," vyhlásil po skončení prieskumu predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD).

Predseda výboru zároveň pripustil, že vo finančnej správe existujú aj určité riziká súvisiace napríklad s migrovaním dát a plnením databáz daniarov, avšak z pohľadu užívateľského prostredia daňovníkov neboli identifikované žiadne riziká. Pondelkový prieskum na finančnej správe by pritom nemal byť posledný. Podľa poslanca výboru Ivana Švejnu (Most-Híd) sa zákonodarcovia na pôdu finančnej správy určite vrátia. "Beriem to ako prvý prieskum v tomto volebnom období a dúfam teda, že tento prieskum bude kontinuálne pokračovať, pretože tie výzvy sú veľké a je potrebné vyhodnocovať opatrenia," avizuje Švejna.

Jednou z tém rokovania poslancov a predstaviteľov finančnej správy bola aj otázka ďalších krokov v rámci projektu Unitas, teda zjednotenia výberu, daní, ciel a odvodov. Finančná správa by podľa Daniela Duchoňa mala mať od začiatku roka 2015 sfunkčnený nový informačný systém. Na ten by daniari mali nabiehať postupne od júla 2014, odkedy by mal byť nový informačný systém v paralelnej prevádzke so súčasným systémom. Okrem očakávaných krokov vo finančnej správe sa poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet zaujímali v rámci prieskumu aj o prijaté opatrenia v boji proti daňovým únikom, či o komfort daňovníkov pri využívaní služieb finančnej správy.

Vykonanie prieskumu na finančnej správe si poslanci finančného výboru odsúhlasili začiatkom marca. Návrh na uskutočnenie prieskumu, ktorý predložil poslanec SaS Jozef Kollár, vtedy podporili všetci prítomní poslanci výboru.

Sériu poslaneckých prieskumov vo finančnej správe absolvovali poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet začiatkom minulého roka, a to pre problémy pri prechode na nový informačný systém. S cieľom kontrolovať situáciu vo finančnej správe vznikol v marci 2012 aj monitorovací výbor zložený z členov parlamentného výboru, ktorý kontroloval riešenie problémov v daňovej správe až do schválenia programového vyhlásenia novej vlády Roberta Fica.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.