Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Eurostat odhaduje májovú infláciu v eurozóne na 0,5 %

Kategória: Spravodajstvo

Podľa predbežných údajov štatistického úradu EÚ sa medziročný rast cien v menovej únii spomalil z aprílových 0,7 %.

Inflácia v eurozóne v máji spomalila svoj medziročný rast na 0,5 % z aprílových 0,7 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Podľa predbežných údajov sa ceny služieb v máji medziročne zvýšili o 1,1 % po aprílovom raste o 1,6 %. Ceny v segmente potraviny, alkohol a tabakové výrobky spomalili rast na 0,1 % z 0,7 %. Ceny priemyselných tovarov stagnovali po aprílovom zvýšení o 0,1 %. Nulový medziročný prírastok v máji zaznamenali aj ceny energií, ktoré sa v predchádzajúcom mesiaci znížili o 1,2 %.

Eurostat uvádza tzv. rýchly odhad miery inflácie eurozóny na základe predbežných hodnôt indexu spotrebiteľských cien menovej únie (MUICP), pričom kombinuje historické hodnoty s čiastkovými údajmi o priebežnom vývoji cien v jednotlivých členských štátoch eurozóny.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.