Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Európska komisia chce štandardné daňové priznanie k DPH

Kategória: Spravodajstvo

Slovensko bude vytvorenie štandardizovaného daňového priznania k DPH podporovať, a to napriek tomu, že tento návrh nepredstavuje z pohľadu SR najvyššiu prioritu.

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Európska komisia (EK) chce v tomto roku predložiť návrh štandardného daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH), ktoré by malo byť dostupné vo všetkých jazykových mutáciách, avšak založené na dobrovoľnej báze pre subjekty v Európskej únii (EÚ). Vyplýva to zo Správy o prioritách vyplývajúcich z Legislatívneho a pracovného programu Európskej komisie na rok 2013 pre Slovenskú republiku, ktorú vypracoval rezort zahraničných vecí a o ktorej by mala rokovať vláda.
Európska komisia pritom plánuje s pomocou členských štátov vytvoriť aj webový portál venovaný DPH. "Uvedeným sa prispeje k zníženiu administratívnej záťaže a zlepšeniu podnikateľského prostredia v EÚ," uvádza sa v správe. Slovensko bude podľa stanoviska prezentovaného v správe vytvorenie štandardizovaného daňového priznania k DPH podporovať, a to napriek tomu, že tento návrh nepredstavuje z pohľadu SR najvyššiu prioritu. "Slovensko zároveň víta návrhy EK v oblasti boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom," dodáva rezort zahraničných vecí.
Pracovný program Európskej komisie na rok 2013 je štandardným plánom legislatívnych a iných iniciatív EK vo všetkých politikách EÚ. Aktuálne je najväčším cieľom komisie prehĺbiť hospodársku a menovú úniu, spolu s prehlbovaním politickej integrácie tak, aby bol naplno využitý potenciál únie a jej členských štátov. Nosnou témou pripraveného programu pre tento rok je vyrovnanie sa s hospodárskou krízou a opätovné naštartovanie trvalo udržateľného rastu a zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ v globálnom meradle.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.