Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Európa musí podporiť zamestnanosť, tvrdí Merkelová

Kategória: Spravodajstvo

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Európa musí nájsť spôsoby, ako vytvoriť pracovné miesta a podporiť investície.

BERLÍN 1. mája (SITA, Reuters) - Európa musí nájsť spôsoby, ako vytvoriť pracovné miesta a podporiť investície. V utorok to uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Fiškálna politika samozrejme nie je všetko. Robíme politiku pre ľudí a ľudia chcú pracovné miesta. To je dôvod, prečo si Európa musí poradiť s tvorbou pracovných miest a podporiť investície. V tejto oblasti musíme urobiť ešte veľa práce," povedala Merkelová.

Nemecká kancelárka opäť uviedla, že "rozpočtová konsolidácia a hospodársky rast nesmú byť protichodné javy". "Cieľom nie je dosiahnuť určité hodnoty rozpočtového deficitu alebo hospodárskeho rastu, cieľom je dostať ľudí naspäť do práce," dodala Merkelová.

Počet ľudí bez práce v Nemecku v apríli mierne vzrástol, avšak miera nezamestnanosti zostala blízko najnižšej úrovne od znovuzjednotenia krajiny. Nemecký úrad práce v utorok informoval, že počet ľudí bez práce sa vo štvrtom mesiaci tohto roka zvýšil o 4 tis. na sezónne upravených 2,938 milióna, čo bolo dvakrát viac, než očakávali analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters. Pod nárast sa podpísalo chladné zimné počasie, v dôsledku ktorého zostali ľudia bez práce dlhšie než zvyčajne v tejto časti roka. Miera nezamestnanosti však zostala na nezmenenej úrovni 6,9 %, kde sa nachádza už od októbra 2012.

Vo Francúzsku však bolo v marci bez práce najviac ľudí v histórii. Medziročná miera nezamestnanosti bola v marci na úrovni 11,5 %, čo predstavuje 3,225 mil. osôb. Vyplýva to z oficiálnych údajov francúzskeho ministerstva práce. Objavujú sa tak pochybnosti o tom, či sa francúzskej vláde do konca roka podarí zvrátiť trend rastúcej nezamestnanosti, tak ako sľúbila. Počet registrovaných nezamestnaných v marci stúpol o 1,2 % a počet nezamestnaných tak rástol 23 mesiacov po sebe.

S problémom nezamestnanosti bojuje aj Španielsko. Miera nezamestnanosti v tejto krajine dosiahla v prvom kvartáli nový rekord 27,16 % a počet ľudí bez práce prekročil hranicu 6 miliónov. Informoval o tom v apríli štatistický úrad krajiny. Nezamestnanosť vzrástla z úrovne 26,02 % v poslednom štvrťroku vlaňajška a počet nezamestnaných sa zvýšil o 237 400 na 6,2 milióna.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.