Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Eurofondy bude koordinovať úrad vlády namiesto rezortu dopravy

Kategória: Spravodajstvo

Návrh novely kompetenčného zákona, na základe ktorého koordinácia využívania peňazí Európskej únie prejde z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na Úrad vlády SR, by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla.

BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Úrad vlády SR bude koordinovať využívanie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie namiesto Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Umožňuje to návrh novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (kompetenčný zákon), ktorý v stredu uviedol v parlamente v prvom čítaní minister dopravy Ján Počiatek. Cieľom novely kompetenčného zákona je zlepšenie koordinácie a čerpania finančných prostriedkov z fondov EÚ. Predložený návrh zákona reaguje na skutočnosť, že 26. novembra 2012 bola zriadená funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorým sa stal Ľubomír Vážny.

"Vzhľadom na to, že najracionálnejším inštitucionálnym nastavením riadenia európskych fondov je umiestnenie centrálneho koordinačného orgánu na úrade vlády, kde podľa mňa aj vždy mal byť umiestnený, navrhujem presunúť pôsobnosť v oblasti koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na Úrad vlády SR," povedal Počiatek. Novela kompetenčného zákona po schválení v parlamente by mala nadobudnúť účinnosť 1.apríla, vláda ju schválila vlani 19. decembra.

Predseda KDH Ján Figeľ v rozprave vyhlásil, že zmenu kompetenčného zákona nepodporia pre viaceré výhrady. Prvá vláda Roberta Fica podľa neho najprv presunula koordináciu eurofondov z úradu vlády na vtedajšie ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. "Druhá Ficova vláda mení prístup, ale hlavne nevie šetriť a chce míňať. Vytvorenie nového postu podpredsedu vlády pre investície vyvoláva otáznik, aké investície a za čo. Skôr to vyvoláva pocit alebo očakávanie veľkých hesiel, veľkých analýz, stratégií, ale nie reálnych investícií," uviedol Figeľ. Za dva mesiace je to podľa neho najmenej viditeľný a najnepotrebnejší post vo vláde.

Figeľ pripomenul, že pre exministra dopravy Vážneho Slovensko pre mýtny systém dodnes čelí hrozbe žaloby od Európskej komisie. Polícia podľa lídra KDH už skôr obvinila konkrétnu osobu z podvodu pri falšovaní analýz diaľničných PPP projektov v čase, keď bol Vážny ministrom v prvej Ficovej vláde. "Ako čerešničku na torte spomeniem, že vicepremiér Vážny si za poradcu zobral pána Augustína, bývalého generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo, ktorú tento dostal na hranicu bankrotu so stratami za roky 2009 a 2010 presahujúcimi 120 mil. eur," dodal Figeľ.

Minister dopravy súhlasí s presunom riadenia eurofondov a očakáva, že úrad vlády bude túto kompetenciu vykonávať lepšie. "S touto myšlienkou sme sa už pohrávali dlhšie. Má absolútnu logiku umiestniť centrálny koordinačný orgán na úrade vlády tak, ako to bolo predtým," povedal už skôr pre agentúru SITA Počiatek. Rozhodnutie predošlej vlády, ktorá presunula koordináciu čerpania peňazí EÚ z úradu vlády na ministerstvo dopravy, podľa neho nebolo systémové riešenie. "Čaká nás veľmi zložitý proces negociácií pre programové obdobie 2014 - 2020, čo je veľká výzva, pretože po bývalej vláde sme zdedili prázdny stôl v tejto agende," uviedol Počiatek. Všetky rokovania s Európskou komisiou sa podľa neho musia uskutočniť v najbližšom období.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.