Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

EÚ zavedie digitálnu daň samostatne, ak sa nenájde globálne riešenie

Kategória: Spravodajstvo

Európska únia (EÚ) je pripravená samostatne zaviesť takzvanú digitálnu daň na veľké technologické firmy, ak nepríde k dohode na globálnej úrovni.

Brusel 18. júna (TASR) -  Komisár EÚ pre ekonomické záležitosti Paolo Gentiloni to povedal v reakcii na rozhodnutie USA prerušiť rokovania o globálnom riešení digitálnej dane.
      "Veľmi ľutujem rozhodnutie USA zastaviť rokovania o zdaňovaní digitálnej ekonomiky. Dúfam, že to bude len dočasné zastavenie, nie definitívna stopka," povedal Gentiloni. "Európska komisia chce globálne riešenie, ktoré by zdaňovanie firiem posunulo do 21. storočia, a myslíme si, že dvojpilierový prístup OECD je správny," uviedol. Ak sa ukáže, že tento rok nebude možné dospieť k dohode, EK predloží nový návrh na úrovni EÚ, dodal Gentiloni.
      Hovorkyňa španielskej vlády María Jesús Monterová uviedla, že Španielsko ani ďalšie európske krajiny nebudú akceptovať vyhrážky týkajúce sa digitálnej dane. "Španielsko ani Francúzsko, ani Taliansko, ani Británia nebudú akceptovať žiadny druh hrozieb od inej krajiny," povedala Monterová. Dodala, že cieľom prekladanej dane nie je poškodiť záujmy iných krajín, ale férovo prispôsobiť daňový systém aktuálnej situácii.
      Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyhlásil, že bude uplatňovať digitálnu daň, či sa USA vrátia za rokovací stôl alebo nie, a označil rozhodnutie Washingtonu odísť z rokovaní za "provokáciu".
      Francúzsko, ktoré patrí medzi niekoľko európskych krajín, ktoré už prijali digitálnu daň, súhlasilo však s pozastavením jej výberu počas rokovaní na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktoré mali viesť k spoločnému riešeniu na globálnej úrovni.
      Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko vo štvrtok spoločne reagovali na list amerického ministra financií Stevena Mnuchina, v ktorom oznámil, že USA prerušia rokovania o medzinárodnej digitálnej dani, a uviedol, že čo najskôr chcú dohodu na úrovni OECD, uviedol Le Maire.
      "Tento list je provokáciou. Je to provokácia voči všetkým partnerom z OECD, keď sme kúsok od dohody o zdaňovaní digitálnych gigantov," povedal Le Maire v rozhovore pre rádio France Inter.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.