Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
EÚ má návrhy na zlepšenie pracovných podmienok v oblasti digitálnych platforiem
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR
Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla súbor opatrení na zlepšenie pracovných podmienok práce pre digitálne platformy v EÚ.
Nové pravidlá zabezpečia, aby ľudia pracujúci pre digitálne pracovné platformy využívali pracovné práva a sociálne výhody, na ktoré majú nárok. Dostane sa im aj dodatočnej ochrany v súvislosti s používaním algoritmického riadenia. Spoločný súbor únijných pravidiel poskytne väčšiu právnu istotu, vďaka čomu budú digitálne platformy môcť využívať hospodársky potenciál jednotného trhu a budú mať rovnaké podmienky.
Brusel 9. decembra (TASR) - Doterajšie opatrenia sa doplnia o nové, ktoré by na svojej úrovni mali prijať vnútroštátne orgány, sociálni partneri a ďalší aktéri. Cieľom EK je stanoviť základ na prípravu budúcich globálnych noriem kvalitnej práce pre platformy.
Návrh smernice o zlepšení pracovných podmienok v oblasti práce pre platformy zahŕňa aj opatrenia na správne určenie zamestnaneckého postavenia ľudí pracujúcich pre platformy a nové práva pre pracovníkov a pre samostatne zárobkovo činné osoby v súvislosti s algoritmickým riadením. Cieľom je zabezpečiť, aby sa osobám pracujúcim pre digitálne platformy priznalo právne postavenie v zamestnaní, ktoré zodpovedá ich skutočným pracovným podmienkam.
Do tohto balíka patrí aj návrh usmernení, ktoré objasňujú uplatňovanie právnych predpisov EÚ v oblasti hospodárskej súťaže na kolektívne zmluvy samostatne zárobkovo činných osôb bez zamestnancov a ktoré usilujú o zlepšenie ich pracovných podmienok.
Balík EK stavil zároveň na presadzovanie práva, transparentnosť a vysledovateľnosť. Lebo vnútroštátne orgány majú často problémy s prístupom k údajom týkajúcim sa platforiem a ľudí, ktorí pre ne pracujú. Je to ešte zložitejšie, keď platformy pôsobia vo viacerých členských štátoch EÚ a keď nie je jasné, kde sa práca pre platformy vykonáva a kto pre ne pracuje. Nový návrh objasní existujúce povinnosti deklarovať prácu vnútroštátnym orgánom a od platforiem sa bude vyžadovať, aby vnútroštátnym orgánom sprístupnili informácie o svojich činnostiach a o osobách, ktoré prostredníctvom nich pracujú.
Eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit v tejto súvislosti dodal, že treba čo najlepšie využiť potenciál digitálnych platforiem vytvárať pracovné miesta.
"Musíme však zabezpečiť, aby išlo o kvalitné pracovné miesta, ktoré nepodporujú neistotu, aby sa ľudia, ktorí pre ne pracujú, cítili bezpečne a mohli si plánovať budúcnosť. Stanovili sme kritériá, pomocou ktorých sa určí, či je platforma zamestnávateľom. Ak áno, jej pracovníci majú nárok na určitú sociálnu ochranu a pracovné práva," uviedol Schmit počas tlačovej konferencie. Dodal, že technologický pokrok musí byť spravodlivý a inkluzívny, a preto sa návrh EK zaoberá aj transparentnosťou algoritmov platforiem a dohľadom nad nimi.
Platformové hospodárstvo rýchlo rastie. V súčasnosti prostredníctvom digitálnych pracovných platforiem pracuje v EÚ viac ako 28 miliónov ľudí, v roku 2025 ich počet môže dosiahnuť 43 miliónov. V prevažnej väčšine ide o samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), odhaduje sa však, že 5,5 milióna z nich je nesprávne klasifikovaných ako SZČO. V rokoch 2016 až 2020 sa príjmy v platformovom hospodárstve zvýšili takmer päťnásobne – z odhadovaných troch miliárd eur na približne 14 miliárd eur.
O návrhu smernice o zlepšení pracovných podmienok v oblasti práce pre platformy bude teraz diskutovať Európsky parlament a Rada EÚ. Po schválení smernice budú mať členské štáty EÚ dva roky na jej transpozíciu do vnútroštátneho práva.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov

Kategórie
Aktuality

Povinná ePN pre lekárov od 1. júna 2023
Sociálna poisťovňa Sociálna poisťovňa
Elektronické podávanie prenosného dokumentu A1 je už možné
Sociálna poisťovňa Sociálna poisťovňa