Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Erdogan varuje pred prehodnotením hospodárskej spolupráce s Ruskom

Kategória: Spravodajstvo

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pohrozil, že jeho krajina by mohla prehodnotiť spoluprácu s Ruskom v oblasti dodávok zemného plynu a nájsť si iného dodávateľa.

Istanbul 8. októbra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pohrozil, že jeho krajina by mohla prehodnotiť spoluprácu s Ruskom v oblasti dodávok zemného plynu a nájsť si iného dodávateľa.
      Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili v dôsledku občianskej vojny v Sýrii, v ktorej Ankara podporuje povstalcov bojujúcich proti vládnej armáde, zatiaľ čo Rusko je jedným z najoddanejších spojencov sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
      Napätie sa vystupňovalo ešte viac po tom, ako v uplynulých dňoch turecký vzdušný priestor opakovane narušili ruské lietadlá, ktoré v Sýrii v rámci podpory Asadovej armáde podnikajú nálety na pozície povstalcov.
      Erdogan počas letu na návštevu Japonska pred novinármi na palube vládneho lietadla uviedol, že Turecko je hlavným odberateľom ruského zemného plynu. "Strata Turecka bude pre Rusko veľká," varoval.
      "Sú veci, na ktoré by Rusko nemalo zabúdať," upozornil. Pripomenul, že Rusko síce veľa investovalo do výstavby jadrovej elektrárne Akkuyu v južnom Turecku, ale "ak ju Rusi nechcú stavať, príde niekto iný a postaví ju".
      Napriek tomu Erdogan však vyhlásil, že k prerušeniu rusko-tureckej hospodárskej spolupráce by nemalo dôjsť. Vyzval preto Rusko na citlivejší prístup k oblastiam, v ktorých sa názory Ankary a Moskvy odlišujú.
      Vysvetlenie, ktoré Moskva podala k incidentu s ruskými lietadlami, označil Erdogan za nepresvedčivé. "Nemôžeme akceptovať súčasnú situáciu," zdôraznil. Dodal, že nateraz nemá v pláne hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
      Agentúra TASS dnes informovala o zmrazení rokovaní o realizácii projektu výstavby plynovodu s pracovným názvom Turecký prúd. Člen predstavenstva koncernu Gazprom Alexandr Medvedev uviedol, že realizácia by sa mohla oddialiť o rok, a to nie vinou ruskej strany. Spresnil, že dôvodom je formovanie novej vlády v Turecku, ktoré zrejme potrvá dlhší čas.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.