Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Elektronický prístup k účtu poistenca má v SP 35,7 tis. osôb

Kategória: Spravodajstvo

Občan si podľa Sociálnej poisťovne vďaka tomu môže aj z pohodlia domova skontrolovať, či za neho zamestnávateľ odvádza poistné na sociálne poistenie a z akých vymeriavacích základov.

BRATISLAVA 7. apríla (SITA) - Elektronický prístup k svojmu individuálnemu účtu poistenca má v Sociálnej poisťovni 35,7 tis. osôb. Ako uvádza poisťovňa, občan si môže vďaka tomu aj z pohodlia domova skontrolovať, či za neho zamestnávateľ odvádza poistné na sociálne poistenie a z akých vymeriavacích základov. "Je to pre neho dôležité nielen v budúcnosti pre rýchlejšie vybavenie si dôchodkovej dávky, ale aj pre overenie si, či a v akej sume získa nárok na dávky nemocenského poistenia, či dávku v nezamestnanosti," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder. Údaje z individuálneho účtu poistenca poskytuje poisťovňa na základe žiadosti občana aj písomne. Za minulý rok vybavila 10 tis. takýchto žiadostí.

Sociálna poisťovňa má povinnosť za obdobie od roku 2004 viesť individuálny účet poistenca a bezplatne umožniť poistencovi prístup k informácii o zmenách stavu individuálneho účtu aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Z tohto zdroja získa občan informácie nielen o svojom zárobku, resp. o vymeriavacom základe a o tom, či za neho bolo poistné odvedené, ale aj o vzniku a zániku sociálneho poistenia, o počte dní sociálneho poistenia, údaj o osobnom mzdovom bode, o všeobecnom vymeriavacom základe a údaj o aktuálnej dôchodkovej hodnote na príslušný kalendárny rok, za ktorý sa informácia podáva. Údaje za obdobie predchádzajúceho kalendárneho roka sa sprístupňujú najskôr od 30. apríla kalendárneho roka. 

Aby občan elektronický prístup k tejto službe získal, mal by osobne navštíviť ktorúkoľvek pobočku Sociálnej poisťovne. Po overení totožnosti na základe občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a podpísaní Dohody o používaní elektronických služieb mu Sociálna poisťovňa bezplatne pridelí prístupovú kartu (tzv. GRID kartu).

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.