Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Elektronické kolky budeme môcť používať od januára

Kategória: Spravodajstvo

Prvých zhruba 300 samoobslužných kioskov na zakúpenie takzvaných eKolkov pribudne na vybraných úradoch už začiatkom budúcoročného januára.

BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Ministerstvo financií plánuje od 1. januára budúceho roka zaviesť elektronické kolky. Tie by mali nahradiť pôvodné, papierové, ktoré však bude možné použiť až do konca roka 2014. Prvých zhruba 300 samoobslužných kioskov na zakúpenie takzvaných eKolkov pribudne na vybraných úradoch už začiatkom budúcoročného januára. Nové kolky si budú môcť občania a podnikatelia kúpiť aj priamo u úradníkov, ktorí budú mať špeciálne terminály. Úhrada poplatkov tak po novom bude možná aj bezhotovostne. Na štvrtkovej tlačovej besede to oznámil štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini.

Od nového spôsobu uhrádzania správnych a súdnych poplatkov za skoro 12 mil. eur si štát sľubuje zlepšenie evidencie platieb a zjednodušenie úhrad pre ľudí. Na systém poputuje 5,3 mil. eur z eurofondov, zvyšok pokryje Slovenská pošta z jej prostriedkov. Podľa Pellegriniho by mal štát na ročnej prevádzke ušetriť jeden milión eur. Doterajší model papierových kolkov štát ročne stál 8,9 mil. eur.

Prvý mesiac po zavedení budú pri kioskoch pracovníci, ktorí budú ľuďom v prípade potreby pomáhať. Druhá fáza projektu začne začiatkom apríla budúceho roka, kedy ministerstvo a pošta vyhodnotia pilotnú prevádzku. "Chceme odstrániť všetky problémy," povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker.

Rezort financií od eKolkov očakáva obmedzenie falšovania a podvodov, keďže každá platba a úkon budú zaregistrované v centrálnej evidencii. Efektívne má byť riešená aj prípadná reklamácia. Nový spôsob úhrad, ktorý je súčasťou reformy verejnej správy ESO, prinesie aj možnosť podrobnejšieho sledovania jednotlivých úradov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.