Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ekonomika eurozóny klesne menej, ako naznačujú najpesimistickejšie predpovede

Kategória: Spravodajstvo

Ekonomika eurozóny klesne menej, ako naznačujú najpesimistickejšie predpovede, ale jej ožívanie môže byť pomalé a postupné.

Frankfurt nad Mohanom 4. mája (TASR) -  Ukázal to v pondelok prieskum Európskej centrálnej banky (ECB) medzi prognostikmi, ktorý sa koná každý kvartál pod názvom Prieskum profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters - SPF).
      Prognostici v prieskume, ktorý je kľúčový pri prijímaní politických rozhodnutí ECB, odhadujú, že sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v roku 2020 zníži o 5,5 % a následne v roku 2021 vzrastie o 4,3 %. Štáty v regióne začínajú totiž od mája pomaly uvoľňovať obmedzenia spojené s pandémiou nového koronavírusu.
      Prezidentka ECB Christine Lagardová minulý týždeň uviedla, že banka tento rok vidí pokles ekonomiky o 5 % až 12 %. To ukazuje, že pondelkový výsledok prieskumu medzi prognostikmi je bližšie k „miernejšiemu“ scenáru recesie ECB.
      Podľa prieskumu najvhodnejším opisom prognostického profilu celkovej úrovne HDP je pravdepodobne prudký pokles smerom nadol na konci 1. kvartálu a na začiatku 2. štvrťroka s "plochým" a zdĺhavým oživením. Inými slovami, návrat ekonomiky na úroveň pred koronakrízou si vyžiada pomerne dlhý čas. Prieskum sa uskutočnil medzi 31. marcom a 7. aprílom.
      Prognostici ďalej predpovedajú v tomto roku infláciu na úrovni 0,4 % namiesto 1,2 %, ktoré očakávali pred tromi mesiacmi. Aj inflačná prognóza pre rok 2021 sa znížila na 1,2 % z 1,4 %.
      Projekcie pre rok 2024 sa zatiaľ nezmenili a prognostici očakávajú rast HDP eurozóny o 1,4 % a infláciu na úrovni 1,7 %.
      Väčšina respondentov uviedla, že akákoľvek "normalizácia" bude pravdepodobne postupná a nezačne sa skôr ako v 3. štvrťroku, ukázal prieskum.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov