Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

EK podporuje 10 členov EÚ pri zavedení transakčnej dane

Kategória: Spravodajstvo

Desiatku krajín, ktoré sa dohodli na zavedení dane z finančných transakcií tvoria Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Grécko, Taliansko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko. Cieľom dane je to, aby finančný sektor prispel k nákladom na riešenie dlhovej krízy.

BRUSEL 23. októbra (SITA, Reuters) - Európska komisia (EK) podporila iniciatívu desiatich krajín eurozóny na samostatné zavedenie harmonizovanej dane z finančných transakcií, ktorej cieľom je to, aby finančný sektor prispel k nákladom na riešenie dlhovej krízy. "Teší ma, že 10 členských štátov vyjadrilo svoju ochotu spoločne zaviesť daň z finančných transakcií, čo sa podobá pôvodnému návrhu komisie," uviedol v utorok vo vyhlásení predseda EK José Manuel Barroso.

Desiatku krajín, ktoré sa dohodli na zavedení dane z finančných transakcií tvoria Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Grécko, Taliansko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko. Pre jej zavedenie sa rozhodli po tom, ako plán, ktorý prvýkrát predstavila EK v septembri 2011, nezískal v júni jednomyseľnú podporu v rámci 27 členských krajín EÚ. Na zavedenie transakčnej dane v jednotlivých krajinách bez toho, aby ju schválila celá EÚ, bolo potrebné získať súhlas aspoň deviatich členov únie.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.