Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ECB nezmenila úrokové sadzby

Kategória: Spravodajstvo

Európska centrálna banka (ECB) pokračuje v politike extrémne nízkych úrokových sadzieb.

Malta/Frankfurt nad Mohanom 22. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) pokračuje v politike extrémne nízkych úrokových sadzieb. Banka ponechala úroky v eurozóne na historickom minime. Informovala o tom agentúra DPA.
      Rada guvernérov ponechala na svojom dnešnom zasadnutí, ktoré sa konalo na Malte, v súlade s očakávaniami kľúčový úrok na rekordnom minime 0,05 %. Depozitná sadzba zostala na úrovni -0,20 % a jednodňová refinančná sadzba ECB na úrovni 0,30 %.
      ECB sa od marca snaží podporiť ekonomiku a infláciu v eurozóne programom nákupu dlhopisov. V jeho rámci mesačne pumpuje do ekonomiky eurozóny 60 miliárd eur. Program by mal trvať do septembra 2016 a jeho celková hodnota by mala dosiahnuť 1,1 bilióna eur.
      Inflácia v eurozóne však zostáva naďalej nízka. V septembri kleslo medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien na -0,1 % z +0,1 v auguste, pričom ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod dvomi percentami. Hlavným dôvodom nízkej inflácie je prudký pokles cien ropy.
      Šéf ECB Mario Draghi už signalizoval, že centrálna banka môže v prípade potreby ešte viac uvoľniť menovú politiku. Konkrétne akcie sa však v najbližšom čase neočakávajú.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.