Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ECB by mala zvýšiť sadzby už v júli

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Európska centrálna banka (ECB) bude musieť zvýšiť svoju kľúčovú úrokovú sadzbu už v júli, keďže blok bojuje s prudko stúpajúcou infláciou v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu. Vyhlásil to v pondelok šéf fínskej centrálnej banky Olli Rehn v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Helsinki/Berlín 9. mája (TASR) - EECB v uplynulých rokoch udržiavala úrokové sadzby rekordne nízke, aby podporila slabú európsku ekonomiku. Ale vzhľadom na dramatický rast spotrebiteľských cien v eurozóne pribúdajú výzvy, aby ukončila stimuly a nasledovala ostatné centrálne banky, ktoré zvyšujú svoje kľúčové úrokové sadzby.
      Na rozdiel od USA, kde mzdy za rok stúpli o 6 %, v Európe sa ich rast obmedzil len na 1,5 až 2,5 %, poznamenal Rehn v rozhovore pre Die Welt. Uviedol tiež, že sa už objavili náznaky sekundárnych efektov inflácie.
      "Musíme preto zabrániť tomu, aby sa inflačné očakávania zakorenili," povedal.
      "Je potrebné, aby sme kľúčovú úrokovú sadzbu zvýšili už v 3. štvrťroku, pravdepodobne v júli," dodal Rehn.
      Akékoľvek zvýšenie úrokov by bolo prvým zo strany ECB za viac ako desať rokov. Príliš skoré "stlačenie spúšte" však môže poškodiť rast v citlivom období pre európske hospodárstvo v dôsledku vojny na Ukrajine.
      Šéfka ECB Christine Lagardeová uviedla, že vidí „veľkú pravdepodobnosť“, že banka zvýši sadzby pred koncom roku 2022, ak sa inflácia v eurozóne nespomalí.
      TASR o tom informuje na základe správy AFP.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.