Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dve percentá z daní môžu zamestnanci darovať do konca mesiaca

Kategória: Spravodajstvo

Dve respektíve tri percentá z daní môže darovať daňovník - zamestnanec v prípade, že za minulý rok zaplatil dane, z ktorých dve alebo tri percentá sú najmenej tri eurá.

BRATISLAVA 14. apríla (SITA) - Všetci zamestnanci, ktorým robil daňové priznanie zamestnávateľ, majú možnosť darovať dve alebo tri percentá zo svojich daní do 30. apríla 2014. Daňovník, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, predkladá daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 %, resp. 3 % zaplatenej dane. V ňom uvedie, že suma sa má poukázať ním určenému prijímateľovi. 

"Ak sa zamestnanec rozhodol poukázať sumu 2 alebo 3 % zaplatenej dane, predloží daňovému úradu vyhlásenie s prílohami a potvrdenie o zaplatení dane najneskôr do konca apríla. Vyhlásenie o darovaní 2 % je osobitným tlačivom. Vzory tlačív sú zverejnené na webe finančnej správy www.financnasprava.sk. Dve, respektíve tri percentá môže darovať daňovník - zamestnanec v prípade, že za minulý rok zaplatil dane, z ktorých dve alebo tri percentá sú najmenej tri eurá. Peniaze môže poslať len jednému prijímateľovi, podmienkou je, že nemôže mať povolený odklad platenia dane (firmy v likvidácii) a ani povolenie platenia dane v splátkach," uviedla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Tri percentá zo svojej zaplatenej dane môže podľa jej slov občan venovať v prípade, ak v minulom roku odpracoval najmenej 40 hodín dobrovoľníckych prác a predloží o tom písomné potvrdenie. 

Podiel zo zaplatenej dane môžu venovať aj tie subjekty, fyzické a právnické osoby, ktoré si odložili podanie daňových priznaní po tom, čo splnia zákonom stanovené podmienky a nebudú mať žiadne podlžnosti voči správcovi dane. Ak chcú dať firmy neziskovým organizáciám plné dve percentá, musia dať aj pol percenta z celkovej výšky dvoch percent ako svoj dar. Podiel zaplatenej dane je najmenej tri eurá, ak je daňovníkom fyzická osoba a osem eur pre jedného prijímateľa, ak je daňovníkom právnická osoba. 

Ak je vyhlásenie na poukázanie podielu zaplatenej dane chybné, daňový úrad vyzve občana alebo firmu na jeho opravu v určenej lehote. Ak daňovník v určenej lehote chybu neodstráni, podiel zaplatenej dane nie je možné poukázať. Zároveň je potrebné vyplniť platné a správne údaje o prijímateľovi.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.