Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Drobní podnikatelia majú problémy so splácaním najmä v máji

Kategória: Spravodajstvo

Meškajúce platby za faktúry a k tomu výdavky na dane spôsobujú, že drobní podnikatelia pred letom častejšie ako po iné mesiace nestíhajú platiť splátky svojich úverov.

Bratislava 5. mája (TASR) - Meškajúce platby za faktúry a k tomu výdavky na dane spôsobujú, že drobní podnikatelia pred letom častejšie ako po iné mesiace nestíhajú platiť splátky svojich úverov. Najviac stúpa omeškaná suma u neplatičov v máji. Odborníci radia, aby sa firmy na kritické chvíle lepšie pripravili. Vyhnú sa tak možným problémom s financovaním svojho biznisu do budúcna. 
      V najnovšej analýze analytici Sberbank Slovensko skúmali všetkých klientov z radov mikropodnikateľov, teda živnostníkov či malých eseročiek s ročným obratom do 1 milióna eur, ktorí sú v omeškaní so splátkami nejakého úveru v Sberbank Slovensko od 0 do 90 dní. Ukázalo sa, že najhoršie sú na tom pred letom a z časti aj tesne pred koncom roka. 
      Suverénne najvyššiu čiastku, v priemere 6532 eur, dlhujú neplatiči mikropodnikatelia v máji. V tomto mesiaci stúpa aj počet neplatičov, je ich o 6 % viac ako v bežný mesiac. Podľa vedúcej oddelenia Collection Sberbank Slovensko Adriany Bertókovej výpadky v splácaní úverov kopírujú sezónnosť niektorých odvetví. Napríklad autodopravcovia, stavebníci a nadväzujúce odvetvia pociťujú najväčšie zákazkové 'sucho' od januára do marca, respektíve apríla. Obchod a služby v ubytovaní a stravovaní zase zvyčajne od marca do mája. 
      Vedúci oddelenia Micros Sberbank Slovensko Mário Strešnák dopĺňa, že chronickým problémom drobných živnostníkov či eseročiek je dlhá splatnosť faktúr, ktorá je často 60 až 90 dní. Odberatelia zároveň bežne prekročia aj tieto lehoty, a tým dostávajú dodávateľov do druhotnej platobnej neschopnosti. 
      "V priemere každá štvrtá faktúra u nás mešká po splatnosti 26 dní, spomedzi krajín únie u nás končí najviac pohľadávok na súdoch, ich vymožiteľnosť je slabá," vymenúva Strešnák. Keď sa k týmto slabinám pridajú ešte výdavky na dane, problémy kulminujú práve pred letom. 
      Druhé kritické obdobie zažívajú drobní podnikatelia pred koncom roka. V decembri najvýraznejšie stúpa počet neplatičov, je ich o 8 % viac ako v bežný mesiac. V tomto období sa podnikatelia väčšinou predzásobujú a už im neostanú financie na splátky, odsúvajú ich preto do nového roka. Platby za dodaný tovar im od partnerov prichádzajú až v novom roku, čo ešte viac zhoršuje ich situáciu.  
      Priemerná omeškaná suma na splátkach bola za celé sledované obdobie 3092 eur, pričom viac dlhujú drobní podnikatelia na splátkach kontokorentov a debetov (v priemere 3853 eur) než splátkových úverov (v priemere 1252 eur). 
      "Malí podnikatelia prirodzene vykrývajú kontokorentom diery vo svojich prevádzkových nákladoch, ktoré narobili ich neplatiaci odberatelia. Ak ich je veľa, tak úplne vyčerpajú ich finančné limity a spravia z nich neplatičov," hovorí Strešnák. 
      Upozorňuje však, že nepovolené prečerpanie podnikateľa nie je dobrý signál pre banku a berie ho do úvahy pri schvaľovaní prípadného ďalšieho úveru. Podnikatelia by preto mali hľadať na trhu čo najflexibilnejšie možnosti financovania, aby boli na kritické obdobia pripravení.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.