Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dôvera investorov v eurozóne aj v apríli vzrástla

Kategória: Spravodajstvo

Dôvera investorov a analytikov v ekonomiku eurozóny aj tento mesiac vzrástla a dosiahla najvyššiu hodnotu za takmer 7,5 roka.

Berlín 7. apríla (TASR) - Dôvera investorov a analytikov v ekonomiku eurozóny aj tento mesiac vzrástla a dosiahla najvyššiu hodnotu za takmer 7,5 roka. Vyplýva to z prieskumu nemeckého inštitútu Sentix, ktorý dnes zverejnili agentúry Reuters a RTTNews.
      Podľa najnovšieho prieskumu sa index dôvery v ekonomiku, ktorý odráža náladu investorov v eurozóne, v apríli 2015 zvýšil na 20 bodov z marcových 18,6 bodu a dosiahol tak najvyššiu úroveň od augusta 2007. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, takýto výsledok predpovedali. Dôvodom zlepšovania nálady v eurozóne je podľa nich rozhodnutie Európskej centrálnej banky, ktorá od marca spustila masívny nákup dlhopisov regiónu, tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE), aby tak podporila jeho hospodársky rast. 
      Výrazne sa zlepšilo aj hodnotenie súčasnej situácie v menovom bloku, rovnako ako očakávania. Presnejšie, čiastkový index súčasných ekonomických podmienok v eurozóne v apríli vzrástol na 9 bodov zo 6,5 bodu v marci a je najvyšší od júla 2011 a index očakávaní investorov tento mesiac stagnuje na úrovni 31,5 bodu, ktorá je najvyššia od februára 2006.
      Podľa expertov z nemeckého inštitútu náladu investorov v eurozóne priaznivo ovplyvnilo QE a tiež oslabenie eura, ktoré zvýhodňuje exportérov, zatiaľ čo stagnujúce rokovanie medzi Gréckom a jeho veriteľmi ju, naopak, výraznejšie neovplyvnili. Inštitút však pripomína, že v Nemecku sa aprílový index prudko znížil na 31,4 bodu z 39,5 bodu v marci. Dôvodom však bola skôr korekcia, keďže marcový index sa vyšplhal na najvyššiu úroveň v histórii sledovania tohto ukazovateľa. A zároveň čiastkové indexy aj v prípade Nemecka aj tento mesiac vzrástli, čo naznačuje, že ekonomika krajiny pokračuje v zotavovaní sa a naberá tempo.
      Prieskum Sentix sa uskutočnil v dňoch 2. až 4. apríla a zúčastnilo sa na ňom 953 investorov z celej eurozóny.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.