Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dohody na neurčitý čas od začiatku júla končia

Kategória: Spravodajstvo

Dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti budú môcť od začiatku budúceho mesiaca trvať najviac jeden rok. Dohody, ktoré boli uzatvorené pred 1. júlom tohto roka, sa skončia najneskôr 30. júna budúceho roka.

BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Trvanie dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru sa od začiatku júla obmedzí. Rozhodli o tom poslanci, keď schválili novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa nepriamo novelizuje aj Zákonník práce. Dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti budú môcť od začiatku budúceho mesiaca trvať najviac jeden rok. Dohody, ktoré boli uzatvorené pred 1. júlom tohto roka, sa skončia najneskôr 30. júna budúceho roka.

Odmenu za vykonanú prácu na dohodu musí zamestnávateľ vyplatiť najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. Rezort práce a sociálnych vecí chce týmto opatrením zabrániť zneužívaniu dohôd na obchádzanie platenia sociálnych odvodov. "V prípade neobmedzeného trvania dohôd s nepravidelným odmeňovaním sa zamestnávateľ vyhýbal odvádzaniu poistného na dôchodkové poistenie," uvádza ministerstvo.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.