Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dôchodky sa od roku 2013 budú zvyšovať o pevnú sumu

Kategória: Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa zvýši k 1. januáru 2013 vyplácané dôchodkové dávky automaticky, bez žiadosti klienta.

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - Od prvého januára budúceho roka až do roku 2017 sa dôchodky budú zvyšovať o pevnú sumu. V súčasnosti sa zvyšujú o rovnaké percento. Upozornil na to hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ako priblížil, starobný dôchodok sa v roku 2013 zvýši o 11,20 eur a starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice o 3,50 eur. Predčasný starobný dôchodok vzrastie o 11,50 eur a predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice o 4,10 eur.

V budúcom roku invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, invalidný dôchodok priznaný ako dôchodok za výsluhu rokov a sociálny dôchodok porastú zhodne o 10,10 eur, v prípade sumy jednej polovice pôjde o 3,60 eur s výnimkou sociálneho dôchodku. O 5,90 eur sa zvýši invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice o 2,40 eur. Nasledujúci rok vzrastie aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 7,30 eur, v sume jednej polovice o 3,20 eur, a sirotský dôchodok o 3,90 eur, v prípade jednej polovice o 1,90 eur. "Sociálna poisťovňa zvýši k 1. januáru 2013 vyplácané dôchodkové dávky automaticky, bez žiadosti klienta, pričom v zvýšenej sume budú vyplatené po prvý raz vo výplatnom termíne za mesiac január 2013," uviedol Višváder. Ako pokračoval, súčasne bude vyplatený aj doplatok zvýšenia dôchodkovej dávky od 1. januára budúceho roka do posledného dňa pred výplatným termínom za mesiac január 2013. Poberatelia dôchodkových dávok dostanú písomné rozhodnutie o zvýšení počas januára budúceho roka.

"O inú sumu, než je niektorá z vyššie uvedených pevných súm zvýšenia, sa dôchodková dávka zvýši v prípade, ak bola jej suma určená s prihliadnutím na obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine," konštatoval Višváder. Ak vdovský, vdovecký alebo sirotský dôchodok, na ktorý nárok vznikol v roku 2013 bol vymeraný už z budúcoročného zvýšeného starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku, o príslušnú pevnú sumu sa už v roku 2013 navyšovať nebude.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.