Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dôchodcovia musia oznámiť dôchodok poberaný zo zahraničia do 30.9.2014

Kategória: Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje na skutočnosť, že dôchodca, ktorému dôchodok vypláca poisťovňa a zároveň poberá aj dôchodok zo zahraničia, je povinný do 30. septembra oznámiť poisťovni naposledy vyplatenú mesačnú sumu dôchodku zo zahraničia.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje na skutočnosť, že dôchodca, ktorému dôchodok vypláca poisťovňa a zároveň poberá aj dôchodok zo zahraničia, je povinný do 30. septembra oznámiť poisťovni naposledy vyplatenú mesačnú sumu dôchodku zo zahraničia.
      Ide o sumu dôchodku, ktorú vyplatila príslušná inštitúcia zo zahraničia, vrátane prípadne vykonávaných zrážok, v poslednom výplatnom termíne pred 30. septembrom. Táto nová povinnosť vznikla dôchodcom na základe minulotýždňovej novely zákona o vianočnom príspevku (zákon č. 592/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov).
      Sumu dôchodku z cudziny je SP povinný oznámiť poberateľ toho dôchodku, ku ktorému vianočný príspevok patrí, ak sa vypláca v sume najviac 494,40 eura mesačne. Na tento účel slúži tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré je uverejnené na webovej stránke poisťovne v časti Formuláre. Tlačivo je k dispozícii aj v pobočkách.
      Ak si dôchodca vyplní toto oznámenie priamo v pobočke, zamestnanec pobočky zároveň overí aj totožnosť dôchodcu. Inak je potrebné, aby oznámenie bolo overené notárom, prípadne na matrike. Dôchodca k oznámeniu priloží doklad o dôchodku z cudziny – napríklad výpis z účtu, ústrižok poštového poukazu na výplatu, kópiu rozhodnutia preukazujúcu aktuálnu sumu dôchodku vyplácaného z cudziny alebo potvrdenie príslušnej inštitúcie, ktorá dôchodok z cudziny vypláca.
      Vyplnené oznámenie je potrebné zaslať na adresu Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta 8-10, 813 63 Bratislava. Ak si dôchodca splní túto povinnosť v pobočke, tá na jeho požiadanie zašle tlačivo Sociálnej poisťovni, ústredie.
      TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.